Организацията за образование, наука и култура на ООН (ЮНЕСКО) обяви палестинския град Хеброн за защитен исторически обект, предизвиквайки гнева на властите в Израел.
По време на среща в Полша организацията гласува с 12 на 3 гласа резолюция за даването на исторически статус на стария град на Хеброн на Западния бряг. В него живеят повече от 200 000 палестинци и няколко хиляди израелски заселници.
Реакцията на Тел Авив не закъсня, като говорителят на външното министерство Емануел Нахшон незабавно разкритикува решението на организацията, наричайки го „морално петно“, тъй като по този начин се пренебрегва еврейската история на града. „Тази ирелевантна организация допринася за създаването на фалшива история. Срам за ЮНЕСКО“, написа той в „Туитър“, след като стана ясно решението на Комитета за световна история в Краков.
Внесена от Палестина, резолюцията обявява стария град на Хеброн, включително и местата, където живеят израелските заселници, за територия с изключителна стойност.
От своя страна палестинското външно министерство определи като успех за дипломацията решението на ЮНЕСКО, предаде БГНЕС.
Резолюцията посочва, че Хеброн е един от най-старите градове в света, датиращ от Каменно-медната епоха, или отпреди повече от 3000 години. В различни периоди градът е бил контролиран от римляни, евреи, кръстоносци и мамелюци.
Градът също така е мястото, където се намира Гробницата на патриарсите, където са погребани ключовите фигури от Библията Авраам, Исаак и Яков и е важно религиозно място както за евреи, така и за мюсюлмани.
Хеброн също така е и силен пример за конфликта между Израел и Палестина. Няколкото хиляди израелци, които живеят в града, обитават няколко малки затворени поселища, които по-голяма част от международната общност смята за незаконни.
За тяхната сигурност се грижат стотици израелски полицаи, които според палестинците пречат на ежедневния им живот.
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху публикува в социалната мрежа „Туитър“ коментар, придружен с кратко видео, във връзка с решението на ЮНЕСКО.
„Още едно непонятно решение на ЮНЕСКО. Този път те решиха, че Гробницата на патриарсите в Хеброн е палестинско място, което означава, че не е еврейско и го определиха за застрашено. Нима не е еврейско?“, коментира Нетаняху.
„Нима мястото е застрашено? Всъщност само в местата, където има израелско присъствие, като Хеброн, има свобода на религията за всички. В Близкия Изток джамии, църкви и синагоги биват взривявани в местата, където няма израелско присъствие“, подчерта премиерът.
Той допълни, че Израел ще „продължи да защитава Гробницата на патриарсите, свободата на религията за всички и ние също така ще продължим да защитаваме истината“.