"Уикипедия" е въвлечена в голяма правна битка в Индия, която според експерти може да повлияе на функционирането на онлайн енциклопедията в страната. За случая разказва BBC.
Още: “Бъдете искрени“: Китай за ядрените преговори САЩ - Иран
Още: Вулкан изригна в централната част на Филипините (ВИДЕА)
За какво става въпрос?
Битката произтича от съдебно дело за 237 874 долара, заведено от най-голямата новинарска услуга в Индия срещу Wikimedia Foundation, която управлява Wikipedia, за предполагаемо публикуване на клеветническо съдържание срещу нея.
В съдебното дело във Върховния съд в Делхи Asian News International (ANI) заяви, че параграф в описанието му в Wikipedia лъжливо го обвинява, че е „инструмент за пропаганда на сегашното правителство“ и че „разпространява материали от уебсайтове с фалшиви новини“ и поиска страницата да бъде премахната. ОЩЕ: Мъск обиди Уикипедия с нецензурно предложение
От своя страна "Уикипедия" казва, че съдържанието на уебсайта се управлява изцяло от доброволци и че Фондацията няма контрол върху него.
Още: След импийчмънта на президента: Ясна е датата на предсрочните избори в Южна Корея
Още: "Не искаме война с Тръмп": Милициите в Ирак изоставят своя покровител Иран
През август съдът нареди на "Уикипедия" да разкрие кой е направил тези предполагаеми клеветнически редакции на страницата на ANI и заплаши да затвори уебсайта, ако не изпълни заповедите му.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Последната китайска блокада на Тайван: Това е само началото
Още: Инцидент с балон: Туристки от Русия заснеха как се разбиват в земята (ВИДЕО)
Изслушването все още тече, но оттогава "Уикипедия" се съгласи да сподели основна информация за потребителите в запечатана корица пред съда, въпреки че не е ясно какво ще бъде това.
Какво ще покаже казусът с "Уикипедия" в Индия?
Експертите казват, че случаят е важен, тъй като резултатът от него може да повлияе на достъпа на хората до неутрална информация в платформата.
„Това ще ни каже дали Индия живее в ерата на интернет, където информацията е вярна и свободна за достъп от всички“, казва експертът по технологично право Миши Чудхари. ОЩЕ: Русия се готви да блокира "Уикипедия"
Още: Страната, в която всеки ден умират 24 майки и 167 бебета
Още: Иранските военни вече са в повишена готовност заради Тръмп