Около 95% от турските медии са под контрола на управляващата партия, според годишния доклад на Съвета по печата на Турция, с който „Екзит Нюз“ се запозна.
Още: Изверги: Строшиха гръбнака и крайниците на украински модел (СНИМКИ)
Още: Седмица национален траур: Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 2000 (ВИДЕО)
В доклада се отбелязва, че в условията на политическа и икономическа капитулация 2021 г. е била мрачна година за независимите медии в страната. Освен това се казва, че плановете за създаване на медии с "един глас" също са набрали скорост.
"Около 95% от националните медии, както печатни, така и електронни, в момента са под пълния контрол на управляващата власт. За да потиснат "опозиционните медии", държавните органи като Висшия съвет за радио и телевизия и Агенцията за медийна реклама, са наложили трудни условия за оцеляване на независимите вестници и телевизионни компании", отбелязват те.
Проправителствените медии продължават да получават средства от държавата и не са подлагани на административни глоби. През последните години съветът съобщава, че броят на медийните компании е намалял наполовина, което е оставило 12 000 медийни работници без работа.
Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)
Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега
Икономическите репресии също са се засилили, като глоби в преобладаващата си част са били налагани на опозиционни или антиправителствени медии, а рекламата за тях е била възпрепятствана.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
Съветът съобщава, че ситуацията допълнително се влошава от масовото лишаване от свобода на журналисти, нападенията над медийни работници, съобщенията за нападения на полицията над журналисти, блокирането на достъпа до новини и нарастващите ограничения на правото на информация.
Що се отнася до физическите нападения над журналисти, Съветът отбелязва, че те са се увеличили и са станали по-брутални. Те включват нападения над журналисти в пряк ефир, нападения пред домовете им, побой с палки и насилие с огнестрелно оръжие.
По темата за съдебните дела в доклада се посочва, че "Свободите на словото и на изразяване на мнение се считат за несъществуващи по отношение на някои от присъдите през 2021 г.".
Още: Хиляди сгради са с поражения: Разказ на българин за кошмара след труса в Мианмар
Още: След труса в Мианмар: Извадиха живи хора от развалините (ВИДЕО)
Редица журналисти са осъдени на затвор или са им наложени големи административни глоби.
Съветът по печата заявява, че ще продължи "да се бори и да се изправя пред всички предизвикателства, за да постигне правото на свобода на словото и изразяването".
"Съветът по печата на Турция, запазвайки мястото си винаги на предна линия, отправя призив към цялата общност и най-вече към медийните организации, да разкриват пред обществеността реалностите и фактите с всичките им аспекти, да отразяват ситуацията на случващото се в триъгълника "Политика-Мафия-Медии" и призовава да се инициира началото на Операция "Чисти ръце" от самите медии", се отбелязва в доклада.