Турция обещава тясно сътрудничество с ЮНЕСКО за реставрацията на "Света София"

28 юли 2020, 08:22 часа • 3036 | прочитания

Турция обещава тясно сътрудничество с ЮНЕСКО за планираната реставрация в "Света София" и ще покани делегация на организацията, за да се обсъди плана, съобщава 24 часа. Реконструкцията е свързана с превръщането на храма от музей отново в джамия, съобщи постоянният представител на Руската федерация в ЮНЕСКО Александър Кузнецов, цитиран от ТАСС.

Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)

Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души

Намерението на Турция става ясно от писмо на постоянния представител на Турция в ЮНЕСКО Алтай Дженгизер, адресирано до генералния директор на ЮНЕСКО, в което също така уверява, че в интервалите между мюсюлманските богослужения храмът "Света София" ще бъде отворен за посещения за хора от всички вероизповедания".

От ЮНЕСКО бяха загрижени за храма, заради дълъг период без комуникация с турските власти, които не отговаряли на въпросите на организацията и не се консултирали за промяната на статута на "Света София".

В петък, когато след 86 години се състоя първото мюсюлманско богослужение в храма, ЮНЕСКО заяви, че до момента не е получила гаранции от Турция за съхраняването на паметника на културата след смяната на статута му. Стигна се дори до заплаха от страна на организацията, че ще обмисли статута на "Света София".

Още: Теч на газопровод предизвика огнен ад (ВИДЕО)

Още: Тайван се спасява от митата на Тръмп със свой план

Според Кузнецов сега Турция обещава да създаде научен съвет, който да разгледа редица реставрационни и инфраструктурни проекти. "Сега те уверяват, че няма да предприемат нищо без консултации със специалисти от ЮНЕСКО и обещават в близко време да поканят експерти на организацията в Истанбул", казва той.

Храмът "Света София" в Истанбул е построен през шести век като християнска църква. През 1453 г. след превземането на града от османските турци е превърнат в джамия, а с решение от 1934 г. е обявен за музей и е прекратена религиозната му употреба. От 1985 г. има статут на обект от световното наследство на ЮНЕСКО.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес