Турция е поискала от САЩ да разположат две батареи зенитно-ракетни системи „Пейтриът“ по южната ѝ граница, за да е свободна Анкара да накаже евентуални бъдещи атаки на подкрепяните от Русия сирийски правителствени сили. Това съобщава Bloomberg, като се позовава на високопоставено турско служебно лице от Анкара.
Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)
Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души
Разкритието бе почти незабавно последвано от ескалация на насилието в четвъртък, в хода на което загинаха двама турски войници, а още петима бяха ранени.
(Ще стигнат ли до реална война Турция и Русия в Сирия, четете в този материал.)
Знаете, сраженията през последните три седмици доведоха до увеличаване на броя на убитите турски войници в наблюдателните постове в сирийската провинция Идлиб до поне 15, тъй като правителствените, подкрепени от руските Военно-космически сили, се опитват да смажат последния голям опозиционен бастион в Арабската република.
Още: Теч на газопровод предизвика огнен ад (ВИДЕО)
Още: Тайван се спасява от митата на Тръмп със свой план
Служебното лице, което е запознато с политиката на Турция в Сирия, отбеляза, че Анкара може да използва изтребители F-16 за нанасяне на удари по силите на сирийския президент Башар Асад в Идлиб, ако системите „Пейтриът“ не бъдат разположени по турската граница в Хатай, посочва още агенция "Фокус".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Китай изненада Тайван с "блокада" (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Нови заплахи: Разярен от Тръмп, Иран насочи ракети към военна база на САЩ
Турция все още не е получила официален отговор от САЩ, а запитването е направено миналата седмица към специалния представител на Вашингтон за Сирия – Джеймс Джефри, твърди неназованият събеседник на агенцията.
От посолството на САЩ в Анкара отказват да коментират темата, а говорители Белия дом и Съвета за национална сигурност на САЩ не са отговорили на молбите за коментар.
Какво точно искат Русия и Турция?
Още: Ето кога съдът на Южна Корея ще каже за импийчмънта на президента
Още: Израелският министър на финансите подаде оставка
Москва и Анкара се осланят на договореностите от Сочи, подписани през есента на 2018 година, съгласно които в Идлибския анклав действаше примирие при следните условия:
1. Русия и Иран, като съюзници на Асад, се задължават да не допускат настъплението на сирийски войски в анклава в Идлиб;
2. Турция, като съюзник на опозиционните на Асад групировки, базирани в анклава, обеща да изведе бойците на 20 км от фронтовата линия и да отдели умерената опозиция от терористите, близки към "Ал Кайда".
3. Опозицията в анклава трябваше да осигури безпрепятственото движение (в това число и за транспорта, принадлежащ към правителството) по двете главни магистрали в Идлиб - М5 Дамаск-Алепо и М4 Латакия-Алепо.
Още подробности по горещата темата може за видите тук.