Вашингтон ще въведе строги санкции по отношение на Иран в най-скоро време и препоръчва на Техеран да не възобновява дейността си в ядрената сфера, а да започне консултации. Това заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп на заседание на американското правителство във Вашингтон, предаде БГНЕС.
Още: Германският външен министър я няма на снимки с новия сирийски лидер: Фалшива новина
Още: "Хамас" в готовност да освободят заложници
"Излязохме от ужасното споразумение, което не е трябвало да бъде сключвано. И ще въведем санкции, които ще са едни от най-строгите, които някога сме прилагали спрямо тази страна. Те ще влязат в сила много скоро. Така че или ще имаме сделка, която ще бъде наистина добра за света, или няма да има никаква сделка", каза американският президент.
Той подчерта, че Техеран трябва да започне преговори за ново споразумение, като предупреди, че иначе "нещо ще се случи". Тръмп все пак изрази надежда, че няма да се стига дотам, но не поясни какви мерки има намерение да предприеме САЩ по отношение на Техеран в такъв случай. "Не бих посъветвал Иран да започне работа над ядрена програма. Ако започнат, това ще има много сериозни последствия", предупреди той.
Ролята на Саудитска Арабия
Още: Докато Блинкен е в Сеул: Северна Корея изстреля балистична ракета
Още: Пак Китай и пак вирус: Тревога за повторение на ковид пандемията и уверения, че няма страшно
Същевременно най-близкият съюзник на САЩ от арабските държави и най-голям арабски съперник на Иран - Саудитска Арабия, също официално изяви позиция. Саудитският външен министър Адел ал-Джубеир не изключва военни действия срещу Иран от страна на Рияд, заради това, че се смята, че Иран доставя ракети на хуситите. Джубеир каза това пред CNN.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Войната в Газа: Атака с дрон и бебе, умряло от студ (ВИДЕО)
Министърът заяви, че Техеран доставя на йеменските бунтовници хусити ракети и че ги обучава как да ги използват. "Подобни действия са неприемливи. Те противоречат на резолюциите на ООН за балистичните ракети. Иранците трябва да си понесат отговорността за това. Ние ще намерим подходящия момент и подходящия начин, за да отговорим на това", предупреди саудитският външен министър.
На въпрос дали Рияд може да прибегне и към военни действия, Ал Джубеир отговори така: "Ние се стремим на всяка цена да избегнем преки военни действия по отношение на Иран, но такова поведение от негова страна не може да продължава. Когато някой дава ракети на терористи, които ги изстрелват безразборно към наши градове, срещу наши мирни жители, това е равносилно на обявяването на война. Бихте ли го нарекли приятелски жест? Не, разбира се", каза министърът.
Ако Иран се сдобие с ядрено оръжие, и Саудитска Арабия ще разработи такова, предупреди Джубеир, който уточни, че Саудитска Арабия ще направи всичко възможно да има ядрено оръжие, ако и Техеран има.
Още: Саботаж в морето: Тайван обвини китайски кораб, че е прерязал подводен кабел
И други
Решението на САЩ да излезе от споразумението за иранската ядрена програма е стъпка в правилната посока, макар и недостатъчна, за да противодейства на влиянието на Техеран в Близкия изток, каза главният преговарящ на сирийската опозиция Насър Харири.
"Това е стъпка в правилната посока. Но сама по себе си, тя не е достатъчна, за да ограничи влиянието на Иран в региона", каза на пресконференция в Лондон главният преговарящ на Върховния комитет за сирийските преговори Насър Харири, който представлява основните опозиционни групировки в Сирия.
Техеран е неотменим съюзник на режима на Башар Асад в кървавата война, която опустошава Сирия от 2011 година, каза Харири. Той смята, че е невъзможно да бъдат разрешени проблемите, в основата на които е Иран, без да се има предвид ситуацията в Сирия. "Няма друго място по света, освен Сирия, в което да се усеща по-силно злонамереното влияние на Иран", смята Харири. Според него, за да се противодейства на ролята на Иран, трябва сирийския проблем да бъде поставен с най-висок приоритет.