Президентът на САЩ Доналд Тръмп е казал на премиера на Израел Бенямин Нетаняху, че Великобритания, Германия и Франция са му предложили само "козметични промени" в плана за действие по иранската ядрена програма. Информация за това излезе в портала "Аксиос", който се позовава на източници в израелското правителство, пише БГНЕС по информация на ТАСС.
Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)
Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души
Според информацията Тръмп заявил на Нетаняху, че САЩ ще напуснат Съвместният всеобхватен план за действие и ограничителни мерки (СВПД) за иранската ядрена програма, ако американските искания не бъдат изпълнени. Американският лидер обявил, че това ще стане, ако трите страни не се съгласят на корекции със "съществени изменения" в документа. Той не е съгласен с изготвянето на допълнително споразумение между САЩ и европейските страни. Белият дом и правителствената служба в Израел не са пожелали да коментират информацията, но не отричат разговора, състоял се на 5 март, когато Нетаняху беше на официално посещение в САЩ.
Според "Аксиос" Тръмп е определил 12 май като краен срок за постигане на договореност с Лондон, Париж и Берлин за измененията в СВПД.
Рамките на СВПД
Още: Теч на газопровод предизвика огнен ад (ВИДЕО)
Още: Тайван се спасява от митата на Тръмп със свой план
Отмяната на санкциите, свързани с ядрената програма, се извършва в съответствие с графика и условията, определени в Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД). На 20 юли 2015 г. Съветът за сигурност на ООН одобри СВПД чрез Резолюция 2231 (2015). На 31 юли Съветът на ЕС прие правните актове, чрез които първата от тези разпоредби стана част от правото на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Китай изненада Тайван с "блокада" (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Нови заплахи: Разярен от Тръмп, Иран насочи ракети към военна база на САЩ
СВПД влезе в сила на 18 октомври, 90 дни след приемането на Резолюция 2231 (2015) на Съвета за сигурност на ООН. Участниците в СВПД взеха съответните мерки и извършиха необходимата подготовка за изпълнението на ангажиментите по СВПД. ЕС прие правни актове за отмяна на всички свързани с ядрената програма икономически и финансови санкции на ЕС, в съответствие с посоченото в СВПД, като тази отмяна влиза в сила от датата на изпълнение, в момента, когато Иран изпълни договорените мерки в ядрената област и това бъде потвърдено от МААЕ.
На 16 януари 2016 г., след като Международната агенция за атомна енергия потвърди, че Иран изпълнява свързаните с ядрената програма мерки, повечето от санкциите на ЕС и ООН бяха отменени. ЕС отмени всички икономически и финансови санкции във връзка с ядрената дейност. Някои ограничения обаче остават в сила, включително ограниченията върху прехвърлянето на стоки, имащи отношение към разпространението на ядрено оръжие, ембаргото върху оръжията и балистичните ракети и ограничителните мерки срещу някои от включените в списъка лица и образувания.
8 години след датата на приемане или при доклад от МААЕ, в който се заявява, че Агенцията е направила по-общата констатация, че всички ядрени материали в Иран се използват за мирни цели, в зависимост от това коя дата е по-рано, ЕС ще отмени санкциите във връзка с разпространението на ядрено оръжие.
Още: Ето кога съдът на Южна Корея ще каже за импийчмънта на президента
Още: Израелският министър на финансите подаде оставка
Ако 10 години след датата на приемане на разпоредбите на предишни резолюции на Съвета за сигурност на ООН не са били повторно въведени, всички оставащи мерки на ООН и ЕС ще бъдат прекратени.