Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тайван: колко опасно е китайското военно учение?

12 април 2023, 22:43 часа • 3059 прочитания

За втори път в рамките на по-малко от година Китай осъществи мащабни военни учения около Тайван: десетки военни самолети прелетяха над Тайванския проток, докато изтребители и военни кораби нанасяха "симулирани съвместни прецизни удари" по ключови цели на острова и водите край него. Китайските държавни китайски медии съобщиха, че Народната освободителна армия ще продължи "да поддържа ситуацията на плътно обкръжаване на острова", а Тайван потвърди, че и група самолетоносачи е участвала в учението.

Още: Иран успокои Запада: Не ускоряваме програмата си за обогатяване на уран

Още: 20% от възрастните живеят в бедност: Защо все повече японски пенсионери влизат нарочно в затвора? (ВИДЕО)

Експертите не крият опасенията си, че Пекин може да е в състояние да предприеме нападение от изток, заплашвайки по този начин военния капацитет на демократично управлявания остров.

Предупреждение към Тайван?

Тридневното учение дойде в отговор на срещата между тайванската президентка Цай Ингвен и председателя на американската Камара на представителите Кевин Маккарти в Калифорния. То бе по-кратко от учението, което последва посещението в Тайван на бившата председателка на Камарата на представителите Нанси Пелоси през август.

Още: "Ислямска държава" пое отговорността за атентат в Афганистан

Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда

На фона на риска от китайско нападение Цай Ингвен обеща да работи с Вашингтон и други държави със сходни позиции, а Държавният департамент призова към сдържаност.

Пекин смята, че демонстрациите на военна сила са необходими за "възпирането на бъдещи ангажименти между САЩ и Тайван за обмен и сътрудничество на по-високо равнище", заяви пред ДВ Аманда Хсиао, старши анализатор за Китай в Международната кризисна група.

Говорителят на китайската армия Ши Ин определи учението като "строго предупреждение срещу сговора между сепаратистките сили, стремящи се към "независимост на Тайван" и външните сили с "техните провокативни действия".

Анализаторката Хсиао прогнозира, че прелитането на китайски военни самолети над средната линия на Тайванския проток ще доведе до повече срещи между китайските и тайванските военни, което, от своя страна, може да увеличи риска от "непреднамерен сблъсък". "Имайки предвид атмосферата на недоверие и липсата на комуникационни канали за справяне с военни инциденти, съществува потенциал за ескалация след инцидент", предупреждава тя.

Още: Земетресение разлюля Турция

Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)

"Възпиращ ефект няма"

"Си Дзинпин поставя Тайван пред твърде черно-бял избор, а именно - или да се обедини с Китай по мирен начин, или Пекин да го нападне и анексира", отбелязва независимият анализатор по въпросите на сигурността Бен Люис. Според него "Конгресът трябва да идентифицира нуждите на Тайван, да използва парите, които вече са отпуснати в Закона за националната отбрана за 2023 г., и да помогне за информирането на изпълнителната власт на САЩ за нуждите на Тайван". Анализаторът е убеден, че това ще бъде от полза както за Тайван, така и за САЩ.

Председателят на външната комисия на Камарата на представителите на САЩ Майкъл Маккол заяви в интервю за "Фокс нюз", че "дрънкането на оръжия" от страна на Китай само ще затвърди решимостта на Вашингтон срещу Пекин. "Това няма възпиращ ефект върху нас", категоричен беше той.

Как разбуни духовете Макрон

Междувременно след посещението си в Пекин френският президент Еманюел Макрон даде интервю пред вестник "Les Echos" и изданието "Политико", в което се обяви за независима позиция на Европа по отношение на Тайван. "Най-лошото би било да се мисли, че ние, европейците, сме последователи на САЩ или на Китай по въпроса за Тайван и трябва да се адаптираме към американското темпо или към китайската свръхреакция", каза Макрон. Същевременно френският президент призова Европа да се "събуди". Европа рискува "да се превърне във васал, докато ние можем да бъдем третият полюс, ако разполагаме с няколко години, за да го изградим", заяви Макрон.

Политици и от двете страни на Атлантическия океан обаче разкритикуваха позицията на френския държавен глава като прекалено нагаждаща се към тази на Китай, отбелязва Ройтерс. Експертът по външна политика на Социалдемократическата партия в Германия Метин Хакверди коментира пред "Тагесшпигел", че би било "сериозна грешка" Западът да допусне да бъде разделен в отношенията си с Пекин. "По отношение на Китай Западът, т.е. Европа и САЩ, трябва винаги да се опитват да действа заедно, а не разделено", подчерта той.

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес