Властите на френския остров Майот в Индийския океан започнаха да разрушават къщи в голям бедняшки квартал в рамките на операция срещу некачествени жилища и незаконна миграция, предаде АФП.
Още: Новата власт в Сирия със знак, че ще попари амбициите на САЩ - Турция е доволна (ВИДЕО)
Още: Израел подпали най-важното пристанище на хутите и за първи път удари столицата на Йемен (ВИДЕО)
От април Франция е разположила стотици полицаи и жандармеристи в Майот - най-бедния департамент на страната, за да подготви мащабна мярка за сигурност, наречена операция "Уамбушу" ("Върнете си" на местния език).
Около 7:30 ч. сутринта (04:30 ч. по Гринуич) в понеделник багерите започнаха да разрушават ламаринените бараки в бедняшкия квартал Талус 2 в района на Мажикаво.
Преди да започнат разрушаването, жандармеристи влязоха в къщите, за да проверят дали вътре няма никой, а електрозахранването и водоснабдяването бяха прекъснати.
Още: Фидан към Тръмп: Падането на Асад не е превземане на Сирия от страна на Турция
Още: Турска медия: За да се спаси от куршума, Асад предал на Израел военните тайни на Сирия
Операцията трябва да продължи цяла седмица, заяви пред репортери Псилвия Девас, местен служител, отговарящ за намаляването на незаконните жилища.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Още по-строго: Иранските депутати поискаха промени в закона за хиджаба
Около 135 жилища ще бъдат разрушени от общо около 1000 нестандартни къщи, предвидени за разрушаване на остров Майот.
Първоначално събарянето на Талус 2 беше планирано за 25 април, но беше спряно със съдебно решение. След това две последващи съдебни решения разрешиха на френската държава да продължи.
Асоциациите осъдиха „Уамбушу“ като "брутална" мярка, нарушаваща правата на мигрантите, но местните избрани служители и много жители я подкрепиха.
Още: Сваленият южнокорейски президент отказа да се яви на разпит
Още: Най-голямата уязвимост на Ким Чен Ун: Какво рискува Северна Корея, подкрепяйки Русия?
Първоначално операцията предизвика сблъсъци между младежи и силите за сигурност в Майот и подхрани политическото напрежение с Коморските острови, тъй като повечето от нелегалните мигранти на френския остров идват от съседния архипелаг.
От приблизително 350 000 жители на Майот половината нямат френско гражданство.