111 протокола от руската милиция са внесени в различни съдилища в Русия и всичките бяха уважени от съдилищата - всички протоколи са за неподчинение от конкретни задържани протестиращи на три протеста в подкрепа на екоактивиста Фаил Алсинов, в Башкирия. Протестите се проведоха на 15 и 17 януари, в град Баймак. След като и двата протеста бяха силово разпръснати от силите за сигурност, на 19 януари протест имаше на площад "Салават Юлаев" в Уфа. Там също бяха задържани хора.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Равносметката от протеста в Башкирия
За случилото се на 15 януари, Баймакският районен съд е получил 37 протокола за "неподчинение" на полицейски служители, а Кировският районен съд на Уфа е получил 27 протокола. До момента 47 административни дела са прехвърлени на други съдилища в Башкирия.
Още: Протестите в Башкирия не стихват, руската полиция с нови арести (ВИДЕО)
Съдът в Баймак все още не е публикувал нито един текст на решенията по протоколите, но някои от решенията са достъпни на уебсайта на Кировския съд на Уфа, пише "Медиазона". Милицията посочи във всички случаи, че задържаните в Уфа на 19 януари са били хванати защото "въпреки многократните предупреждение отказаха да напуснат площада".
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Част от задържаните отрекоха пред съда да са били участници в протеста. Въпреки това всички те получиха глоби и бяха задържани.
Протестите в Башкортостан започнаха поради съдебното преследване на екологичния активист Фаил Алсинов, който беше съпредседател на организацията "Башкорт", забранена в Русия със съдебно решение и участваше в защитата на Куштау Шихан от застрояване през 2020 г.
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
На 17 януари Баймакският районен съд осъди Алсинов на 4 години затвор. Той беше признат за виновен в подбуждане на омраза, докато произнасяше реч на събрание срещу плановете да бъде започнат добив на злато край село Ишмурзино (чл. 282, част 1 от Наказателния кодекс на Руската федерация). Делото беше образувано по инициатива на президента на Башкортостан Радий Хабиров, който написа жалба до прокуратурата.
Още: Започва ли разпадът? Многохилядни протести в субект на Руската федерация (ВИДЕА)
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка