Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Срещата между Тръмп и Ким Чен Ун завърши с фанфари и без ясна конкретика*

12 юни 2018, 09:30 часа • 4099 прочитания

Дългоочакваната среща между американския президент Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен Ун завърши с подписване на декларация. Реално обаче и двамата не говориха какво точно има в този документ – информацията от Белия дом е, че с декларацията се поставя основа на обещание, че САЩ и Северна Корея ще продължат разговорите.

Още: Германският външен министър я няма на снимки с новия сирийски лидер: Фалшива новина

Още: "Хамас" в готовност да освободят заложници

* (Обновено) Малко по-късно стана ясно, че е договорено КНДР да работи за ядрено разоръжаване, но не са поставени конкретни срокове и в това отношение текстът много прилича на поет през 90-те години на XX век ангажимент от Пхенян. Като първа точка от общо четири в декларацията е вписано, че КНДР ще установи отношения със САЩ "в съответствие с желанието на севернокорейския и американския народ за мир и стабилност".

Още: Докато Блинкен е в Сеул: Северна Корея изстреля балистична ракета

Още: Пак Китай и пак вирус: Тревога за повторение на ковид пандемията и уверения, че няма страшно

За Тръмп обаче случилото се е "страхотно", "много важно" и "доста всеобхватно". Според американския президент за него и за Ким Чен Ун било чест да подпишат декларацията. Тръмп потвърди и, че ще покани Ким Чен Ун да му гостува в Белия дом.

Американският президент беше изрично попитан започва ли Северна Корея ядрено разоръжаване. "Започваме този процес много, много бързо", беше отговорът, цитиран от BBC.

Още: Войната в Газа: Атака с дрон и бебе, умряло от студ (ВИДЕО)

Още: Проф. Чуков: Големият въпрос през 2025 г. ще бъде Иран

Всъщност под "денуклеаризация” САЩ разбират това Северна Корея да затвори всички комплекси, свързани с производството на ядрено оръжие и да предаде на друга държава цялото си налично ядрено въоръжение, както и да позволи международна инспекция дали всичко е свършено точно така. Северна Корея обаче иска първо САЩ да гарантира, че няма да се отнася враждебно и ще прекрати "ядрените заплахи".

"Решихме да оставим миналото зад гърба си. Светът ще види огромна промяна", каза единствено Ким Чен Ун.

Още: Саботаж в морето: Тайван обвини китайски кораб, че е прерязал подводен кабел

Още: Нови детайли за самолетната катастрофа в Казахстан, Азербайджан иска компенсации от Русия (СНИМКИ и ВИДЕО)

Най-вероятно в декларацията няма нито дума за човешките права, тъй като и двамата не коментираха темата след въпрос за американския студент Ото Уормбиър, който беше арестуван и държан в Северна Корея една година, като беше върнат в САЩ в кома и почина малко по-късно.

Резултатът от срещата обаче беше приветстван моментално от Китай. Официален Пекин коментира, че фактът, че Тръмп и Ким Чен Ун могат да седнат на една маса и да говорят като равноправни има много важно и позитивно значение. Китай също поиска да има "пълна денуклеаризация".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес