Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След повторното преброяване на гласовете в Ирак начело пак е Муктада Садр

10 август 2018, 14:41 часа • 1732 прочитания

Алиансът на националистическия шиитски духовник Мукдада Садр печели парламентарните избори през май в Ирак след повторното ръчно преброяване на бюлетините, съобщи избирателната комисия, цитирана от световните агенции, цитирани от БГНЕС.

По този начин се открива възможност за формиране на правителство - три месеца след изборите в близкоизточната страна.

Твърденията за измами подтикнаха върховния съд да нареди частично ръчно преброяване на бюлетините. Но съвместната листа на Садр и комунистите запази всичките си 54 места, които спечели, и стана най-големият блок в 329-местния парламент в Ирак.

Единствената съществена промяна, произтичаща от повторното преброяване, ще бъде допълнително едно място за Съюза на завоюване на бивши проирански паравоенни бойци. Съюзът на завоюване остава на второ място, но вече с 48 места вместо 47. Блокът на премиера Хайдер Абади остава на трето място с 43 места.

След като върховният съд официално обяви окончателните резултати, президентът има 15 дни да свика парламента, който след това трябва да избере новия държавен глава, и да започне процеса по формиране на правителство и нов премиер.

Садр вече подписа коалиционно споразумение с шиитската група Ал-Хикма на Амар Хаким, която след повторното преброяване ще разполага с 19 депутати и със имащия светски възгледи досегашен вицепрезидент Ияд Алауи, който сред сунитите има най-много депутати – 21.

Сформирането на правителство няма да е лесно и бързо, защото дори с подкрепата на Алауи и Хаким, Садр ще може да има подкрепата на малко под 30% от депутатите. Днес духовникът заплаши по-скоро да постави своя блок в опозиция, отколкото да сформира правителство, ако останалите партии откажат да подкрепят 40-те негови искания, които той направи „за да се задвижи политическият процес в правилната посока“. Сред тези искания са отхвърлянето на сектантските квоти, отказът за връчване на правителствени портфейли на предишни титуляри на ведомства, отказ от даване на постове на депутати с двойно гражданство и изгонване на корумпирани служители.

Подкупите и корупцията се смятат за голям проблем в страна, в която гражданите казват, че не могат да се възползват от огромното ѝ петролно богатство. Официално през последните 15 години 40 милиарда долара бяха отпуснати на енергийния сектор, но значителна част от тях бяха отстранени от корумпирани политици и бизнесмени, които оформиха фалшиви договори.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес