Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Силни наводнения заплашват Южен Китай

21 април 2024, 18:08 часа • 1328 прочитания

Тежки наводнения, "виждани веднъж на век", се очаква да засегнат части от Южен Китай, съобщиха държавните медии, след като проливните дъждове накараха властите да засилят мерките срещу бедствия, съобщи БГНЕС.

Силни дъждове

Дъждове връхлетяха части от провинция Гуангдонг от четвъртък, от коритата си излязоха водните артерии в делтата на Перлената река, производствения център на Китай. Метеорологичните предупреждения са въведени в големи части на централен Гуангдонг, като националната метеорологична служба алармира за силни бури в крайбрежните райони до понеделник. Въздушни кадри от държавната телевизия CCTV в неделя показаха мътни наводнения по улиците в някои градове, оставяйки ниско разположени сгради наводнени, както и пагода, стърчаща от потопа. Позовавайки се на провинциалното бюро по хидрология, CCTV каза, че три места в басейна на река Бей ще "претърпят наводнения, наблюдавани около веднъж на век... поради въздействието на обилни валежи". Нивата на реките ще се качат до 5,8 метра над предупредителната граница в понеделник сутринта, според CCTV. Няколко други места ще издържат на наводненията, които се наблюдават веднъж на всеки 50 години, каза телевизията.

Още: НАСА: Китай крие военна дейност в Космоса

Делтата на Перлената река

Делтата на Перлената река е една от най-гъсто населените части на Китай, като само Гуангдонг е населена с около 127 милиона души. Няма незабавни съобщения за жертви или масова евакуация. Властите в Гуангдонг са започнали спешни действия на трето ниво от 4-степенната система.

Изменението на климата

Части от съседните провинции Дзянси и Фуджиан също преживяха силни дъждовни бури в неделя вечерта. Екстремните метеорологични условия не са непознати за Китай, но през последните години страната беше засегната от тежки наводнения, жестоки суши и рекордни горещини. Изменението на климата, предизвикано от емитираните от човека парникови газове, прави екстремните климатични явления по-чести и интензивни, а Китай е най-големият източник на емисии в света. 

Още: Apple изтрива WhatsApp и Threads от китайския магазин за приложения по нареждане от Пекин

ФБР: Китайски хакери се готвят да атакуват инфраструктурата на САЩ

Антъни Блинкен отива в Китай: Кога и защо

Байдън иска да утрои митата за стомана и алуминий от Китай

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес