Северна Корея се похвали с водородна бомба, два силни земни труса в КНДР след новината

03 септември 2017, 08:30 часа • 7164 | прочитания

КНДР е разработила водородна бомба, която може да бъде използвана като бойна глава за новата междуконтинентална балистична ракета (МБР). Това съобщи южнокорейската информационна агенция "Рьонхап", която се позовава на Централната телеграфна агенция на Корея (ЦТАК).

Още: Глоба за Meta в Турция след отказ да блокира акаунти на протестиращи

Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)

Бомбата е била представена по време на инспекция от лидера Ким Чен Ун в Института за ядрени разработки. "Върховният лидер наблюдаваше как водородната бомба бе монтирана на МБР", казва се в съобщението, цитирано от БГНЕС. В него се подчертава, че нейната мощност може да варира от "десетки до стотици килотона", а всички компоненти са произведени на територията на страната.

Съмненията дали Пхенян е успял успешно да намали размера на оръжията си и дали наистина има истинска водородна бомба остават, но от ЦТАК са цитирали Ким, който е заявил, че "всички компоненти на водородната бомба са произведени в Северна Корея, на 100 процента".

Междувременно две земетресения разтърсиха Северна Корея, като епицентровете са били в близост до основния комплекс, където се предполага, че се правят ядрени опити. Първият трус е бил много силен - 6,3 по скалата на Рихтер, а вторият е бил 4,6 по Рихтер, предаде Агенция "Синхуа". Моментално в Южна Корея е свикано спешно заседание, защото се предполага, че земетресенията са предизвикани от бомбени изпитания. Редица западни медии моментално съобщиха, че това е шести ядрен опит, извършен от Северна Корея, а информацията беше потвърдена от японското правителство. Пхенян пък заяви, че в 10:30 часа българско време ще направи "важно изявление".

Още: Тайван се спасява от митата на Тръмп със свой план

Още: Китай изненада Тайван с "блокада" (ВИДЕО и СНИМКИ)

На 29 август КНДР изстреля балистичната ракета "Хвасон-12", която прелет над японския остров Хокайдо и падна в Тихия океан, след като прелетя 2700 километра. Траекторията ѝ достигна височина от 500 километра. Тогава Япония не задейства противоракетната си система.

Япония разполага с двустепенна система за противоракетна отбрана. Снабдени със системата Aegis кораби имат на въоръжение ракети-прихващачи SM-3, които трябва да свалят балистична ракета в средната част от нейната траектория. Ако това не стане, се задейства втора степен на ПРО с използване на системи Patriot PAC-3, които трябва да свалят балистичната ракета в крайния етап на траекторията ѝ. Обхватът на тази система не превишава няколко десетки километра.

Още: Нови заплахи: Разярен от Тръмп, Иран насочи ракети към военна база на САЩ

Още: Ето кога съдът на Южна Корея ще каже за импийчмънта на президента

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес