С помощ от Запада: Как Северна Корея започва да произвежда бира

16 юли 2022, 19:20 часа • 2418 | прочитания

Със своя "свеж и чист вкус", бирата "Тедонган" е изключително популярна в Пхенян през летните месеци. Севернокорейците, които ѝ се наслаждават, едва ли имат представа, че отличителният ѝ вкус се дължи на чуждестранното наследство на Северна Корея.

Още: Глоба за Meta в Турция след отказ да блокира акаунти на протестиращи

Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)

Държавната новинарска агенция на Северна Корея наскоро публикува статия, с която отбелязва двете десетилетия от създаването на бирата в Пхенян. В нея се подчертава, че пивоварната е "построена под грижите на председателя Ким Чен Ир", тогавашния лидер на страната. Строителството на завода започва през 2000 година.

В материала на държавната медия се казва още, че диктаторът е "започнал изграждането на новата фабрика, произвеждаща бира от най-добро качество за народа". Той е избрал и мястото, на което да бъде построена пивоварната и "е проявил дълбока грижа за изграждането ѝ", добавят още от новинарската агенция.

Аромат и качество

Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души

Още: Теч на газопровод предизвика огнен ад (ВИДЕО)

Ким Чен Ун, син и наследник на Ким Чен Ир, следи прогреса на пивоварната и няколко пъти е посещавал обекта, за да "насърчава нейните служители и работници да подобрят още повече вкуса и качеството на бирата, като по този начин да се популяризира пивоварната сред народа", посочва още държавната медия.

Пивоварната произвежда 70 000 килолитра бира годишно, използвайки вода от естествените извори в района на Милим и ечемик и хмел, отглеждани в северната част на страната. Алкохолното съдържание на "Тедонган" е 5,7 процента. Това е необичайно високо за бира, произвеждана в Източна Азия и индикация за това, че е произвеждана по западен модел.

През 2000 г. отношенията между Северна Корея и света все още са в много по-добро състояние от настоящото. Властите в Пхенян решават, че искат да построят своя пивоварна. И тъй като не разполагат с почти никаква експертиза бързо стигат до извода, че най-простият начин за постигане на целта е да се закупят чуждестранни мощности за производство на бира.

Използвайки връзки в Германия, Северна Корея се обръща към германския посредник Уве Оемс с молба да осигури подходяща пивоварна. След като проучва европейския пазар, Оемс открива завод, управляван от британските пивовари "Ushers" в град Троубридж, Уилтшир. Той е бил току-що затворен, а оборудването му - обявено за продан.

Още: Нови заплахи: Разярен от Тръмп, Иран насочи ракети към военна база на САЩ

Още: Ето кога съдът на Южна Корея ще каже за импийчмънта на президента

"Беше малко изненадващо, когато чухме, че всичко се продава на Северна Корея", казва Гари Тод, главен пивовар до затварянето на фабриката. Той е бил помолен да съдейства при сделката. "Един ден пристигнаха севернокорейски държавни служители и няколко пивовари. Беше ясно, че не знаят нищо за пивоварството", разказва Тод пред ДВ. "Бяха замесени и някои руски инженери и поради различните езици процесът беше много сложен".

Обучение в движение

Бързо става ясно, че ще се наложи Тод да превежда неопитните севернокорейски пивовари през всяка стъпка от процеса. Бързият курс отнема пет месеца. През това време пивоварната и всички нейни приспособления и съоръжения са демонтирани, внимателно опаковани и подготвени за изпращане в Северна Корея.

"Бяха много впечатлени от оборудването на Ushers и изглеждаха развълнувани, че ще могат да пренесат всичко това в Северна Корея и да го монтират отново", спомня си той. "Искаха и абсолютно всичко, с което разполагахме. Включително всички пластмасови чаши от автоматите за напитки, защото казаха, че не могат да намерят такива в Северна Корея."

"Искаха тоалетните чинии - спомням си как един се разхождаше с тоалетна чиния на врата си", казва още той. "Свалиха една по една плочките от стените и ги изнесоха всичките".

Към края на проекта севернокорейците изненадват Тод. "Казаха на мениджмънта, че искат да отида с тях в Северна Корея, да настроя всичко, за да започнат производството. Но това щеше да е ангажимент, който да отнеме поне две години, а аз тогава имах младо семейство и не пожелах да отида."

Все пак той успява да се наслади на бутилка "Тедонган" няколко години по-късно, когато журналист, посетил завода в Пхенян, му донесъл сувенир от пътуването си. "Беше много добра - много по-добра, отколкото очаквах. Бях впечатлен", казва той. "Беше чиста и имаше добър вкус."

Заради международните санкции срещу Северна Корея и мерките срещу коронавируса, в момента бирата не може да бъде намерена почти никъде другаде извън страната, включително и в Китай.

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес