В концепцията за колективна сигурност в зоната на Персийския залив Русия предложи отказ от постоянно разполагане на групи на извънрегионални държави в страните от Персийския залив. Това гласи документ, публикуван на уебсайта на Министерството на външните работи и цитиран от РИА Новости, предаде БГНЕС.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
"Разположените в този регион на държави и извънрегионални страни... сключват споразумения за контрол на въоръженията, включително създаване на демилитаризирани зони, забрана за дестабилизиращи конвенционални оръжия, в това число противоракетни, балансирано намаляване на въоръжените сили от всички страни", се казва в концепцията.
Външното министерство на Русия подчерта, че тъй като е постигнат напредък в разработването на система за сигурност, би било препоръчително да се обсъди намаляване на чуждестранното военно присъствие в региона и разработване на общи мерки за изграждане на доверие между регионалните и други държави.
Освен това държавите се насърчават да водят диалог по военните доктрини, да провеждат срещи на министрите на отбраната, да създават „горещи линии“, да обменят предварителни уведомления за военни учения и полети на военни самолети, както и да обменят наблюдатели.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Външното министерство на Русия добави, че концепцията е с предварителен характер и изисква допълнително обсъждане и проучване. Москва е готова да взаимодейства с всички заинтересовани страни за реализацията на тези и други конструктивни предложения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Концепцията беше представена на 23 юли от специалния представител на президента за страните от Близкия изток и Африка и заместник-министър на външните работи Михаил Богданов пред акредитирани в Москва представители на арабските държави, Иран, Турция, "петте" постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, Европейския съюз, Арабската лига и страните от БРИКС.