Новата криза в Близкия изток, предизвикана от изолацията на Катар, накара редица държави да вземат отношение по въпроса.
Президентът на Русия Владимир Путин обсъди в телефонен разговор с турския си колега Реджеп Ердоган ситуацията около Катар. Разговорът е бил по инициатива на турската страна, предаде БГНЕС. "Президентите призоваха всички заинтересовани страни към диалог за намиране на компромисно решение в интерес на запазването на мира и стабилността в региона на Персийския залив. Бе подчертано, че острата криза в Близкия изток изисква съвместна работа и тясна координация на международната общност за борба с терористичната заплаха", се казва в комюнике от Кремъл.
Ръководителите на двете страни се споразумяха за продължаване на съвместните усилия за спомагане на урегулирането на ситуацията в Сирия, както и за изпълнение на споразуменията за създаване на зони на деескалация в Сирия.
Междувременно Иран, който си сътрудничи с Русия и Турция в Сирия, призова Катар и страните от Залива да подновят диалога, за да разрешат противоречията помежду си, след като Саудитска Арабия и нейните съюзници прекратиха дипломатически отношения с Доха.
"Съседите са постоянни, географията е неизменна. Насилието никога не е било решение. Диалогът е наложителен, особено по време на Рамазана", написа в Twitter иранският министър на външните работи Мохамед Джавад Зариф. Той разговаря по телефона с катарския си колега, както и с министрите на външните работи на Алжир, Индонезия, Ирак, Ливан, Малайзия, Оман, Тунис и Турция.
По-рано говорителят на иранското външно министерство Бахрам Газеми заяви в комюнике, че "разрешаването на разногласията между Катар и неговите съседи в Залива е възможно само чрез политически и мирни средства и искрен диалог между страните", като осъди използването на санкции, наричайки го „неефективно и неприемливо“. Иран е „обезпокоен“ от така създалата се ситуация и иска всички да си извадят поуки от горчивия опит в региона, да избягват емоциите и да се обърнат към мъдростта, за да вървят към мир и деескалация на напрежението“, каза Газеми. Според него напрежението „не е в полза на никое правителство в региона и заплашва интересите на всички в момент, когато Близкият изток и светът „страдат от разпространението на тероризма“.
От своя страна емирът на Кувейт шейх Сабах ал Ахмед ал Сабах прие саудитски пратеник и разговаря по телефона с държавния глава на Катар в очевиден опит за посредничество между двете страни. Според официалната кувейтска агенция „Куна“ съветникът на саудитския крал Салман и губернатор на свещения за мюсюлманите град Мека принц Халед ал Файсал, е предал устно послание до емира на Кувейт, свързано с последните събития в региона. Агенцията не дава повече подробности относно съдържанието му.
Шейх Сабах с е обадил след това на емира на Катар шейх Тамим бен Хамад ал-Тани, за да го призове настойчиво към сдържаност и да не предприема никакви мерки, които биха влошили ситуацията, уточнява „Куна“. Той е поискал от шейх Тамим да даде шанс на усилията, целящи намаляване на напрежението „между братя“.
Засега Кувейт не прекъсва връзките си с Катар.
Практични проблеми в Катар
Междувременно ръководителят на синдиката на износителите на селскостопанска продукция в Иран заяви, че страната е готова да изнася храни за Катар, който има единствена сухопътна граница със Саудитска Арабия и зависи много от вноса.
Саудитска Арабия обвинява Катар, че „приема различни терористични групи, за да дестабилизира региона и цитира „Мюсюлмански братя“, ИДИЛ, и „Ал Кайда“. Рияд, който е големият регионален съперник на Техеран, обвинява Доха също така, че „подкрепя терористични групировки, поддържани от Иран в провинция Катиф, където е концентрирано шиитското малцинство на саудитското кралство, както и в Бахрейн. В Бахрейн през последните години има размирици, подклаждани от шиитското мнозинство в страната, управлявана от сунитска династия.