22:20 пон  7 апр 2025

Режимът в Иран затяга още повече примката около протестиращите

13 октомври 2022, 09:54 часа • 1776 | прочитания

Режимът в Иран все още не успява да изгради диалог с народа, който протестира масово след убийството на 22-годишната кюрдка Махса Амини. Иранските официални лица продължават да пренебрегват оплакванията на демонстрантите и вместо това подчертават готовността си за брутални мерки, пише Институтът за изучаване на войната (ISW) в ежедневния си анализ за случващото се в Ислямската република.

Още: "Не искаме война с Тръмп": Милициите в Ирак изоставят своя покровител Иран

Още: Последната китайска блокада на Тайван: Това е само началото

Върховният лидер Али Хаменей за втори път направи публично обръщение към протестиращите. Това се случи на 12 октомври, но той не каза нищо ново - само повтори обвинението си, че "чуждестранни врагове" са отговорни за размириците, визирайки САЩ, Израел и Саудитска Арабия.

Хаменей, за чието сваляне народът настоява, отхвърля протестите като незначителни събития. Той още не е споменал името на Махса Амини, нито на убитите по време на протестите граждани. Вероятно лидерът се стреми да потвърди пред политическата върхушка и службите за сигурност одобрението си за бруталните репресии, като същевременно покаже и собствената си сила, анализират експертите от ISW.

Други ирански официални лица следват примера на Хаменей - на 11 октомври президентът Ебраим Раиси се срещна с Висшия съвет за киберпространството, за да обсъди усилията за развитие на националната интранет мрежа - вътрешна частна мрежа, защитена от достъп на външни лица. Режимът използва интранет, за да замени чуждестранните интернет услуги, утвърждавайки по-голям контрол върху иранското информационно пространство.

Още: Инцидент с балон: Туристки от Русия заснеха как се разбиват в земята (ВИДЕО)

Още: Страната, в която всеки ден умират 24 майки и 167 бебета

Високопоставен служител на Командването за правоприлагане - бригаден генерал Хасан Карами, се похвали, че специалните части на КПС използват малки дронове, за да проследяват протестиращи.

На 11 октомври министърът на образованието Юсеф Нури пък заяви, че режимът е изпратил арестувани гимназисти в "психологически центрове", за да ги „образова“.

Тези съобщения подсказват, че режимът няма да направи отстъпки, а реториката му няма да успокои недоволството на протестиращите.

Вчера демонстрации се проведоха в 29 града, разположени в 18 провинции. Това означава засилване на недоволството, като ден по-рано протести имаше в 16 града. Режимът отново наложи интернет- и комуникационни ограничения, за да затрудни организацията на демонстрациите, но действията му нямаха особен успех.

Още: Нови данни за загиналите от опустошителното земетресение в Мианмар

Още: Таял злоба срещу монархията: Американец е на косъм от затвор

Търговските и индустриалните групи все по-често се опитват да координират протести и стачки между отделните градове. Свободният съюз на иранските работници публикува на 12 октомври изявление, в което призовава работниците да разширят трудовите стачки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch