Размириците и военните действия в ескалиралия конфликт между Израел и Палестина са били напълно предотвратими, но са допуснати много грешки от двете страни. Това мнение изрази в интервю за БНР Николай Младенов, доскоро координатор на ООН за мирния процес в Близкия изток. По думите му напрежението е било оставено да се трупа седмици наред, преди да се стигне до интензивните военни действия, на които сме свидетели в момента.
Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда
Младенов не вижда пространство за посредничество заради напредналата фаза на конфликта, но изрази надежда да се намери "пролука" за медиация и намаляване на напрежението, защото случващото се ще има последици за региона за години напред.
Войната е на три фронта – единият е противопоставянето "Хамас" – Израел, вторият – сблъсъците между евреи и араби, а третият – пропагандната война, описа ситуацията Младенов. Като дългосрочна опасност той открои много категоричната радикализация на населението и от двете страни на границата.
В миналото управлението на конфликта е било съсредоточено в това да се намали напрежението на границата на Газа. Сега обаче конфликтът е прелял и в Йерусалим, в светите места и определени квартали на града, в които живеят основно араби.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Още: Земетресение разлюля Турция
Блокираният мирен процес е в основата на днешните конфликти и размирици. "Абсолютно замразеният мирен процес, абсолютното отнемане на всяка надежда у хората, че чрез мир и преговори може да се реши конфликтът по начин, който да е взаимоизгоден и за двете страни. Това е реалността, с която конфликтът живее от много години. Хората губят надежда и се радикализират и от двете страни", обясни Николай Младенов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Без смислени преговори, които да позволят на лидерите и от двете страни да убедят населението, че мир е възможен, спиралата на радикализацията ще се засилва. Близкоизточният мирен процес във вида, в който международната общност го познаваше досега, е мъртъв отдавна, категоричен е дипломатът.
Вътрешнополитическият дебат в Израел отдавна не признава формулата "мир срещу земя", обясни още той и допълни като усложняващ фактор това, че Газа и Западният бряг са под контрола на две съвсем различни групировки.
Относно ситуацията в ивицата Газа Николай Младенов заяви, че голяма част от съществуването на нормалния живот там се дължи на донорите, които "на изкуствено дишане поддържат икономиката на ивицата Газа, и на това, което Египет прави – това е кислородната линия на Газа в момента".
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Ако това, което виждаме в момента, продължи още една седмица или 10 дни, последствията ще бъдат много тежки, а разрушителна война ще направи Газа неуправляема, което вече няма да е само проблем на Израел, смята Николай Младенов.
Ключова роля в деескалацията на напрежението може да играе Египет. "Всички опити в миналото са показали, че натиснати отвън, страните не стигат до споразумение, което могат да изпълнят успешно в продължителен период от време", посочи бившият външен министър.
Управлението на конфликта е единствената опция сега, но в средносрочна и дългосрочна перспектива то не може да продължи вечно, подчерта Младенов.
"Трябва да има разрешаване на конфликта, което да позволи на Израел да се отдели от палестинците и от палестинската бъдеща държава и те да живеят в мир в рамките на споразумения за сигурността, икономиката и т.н. Има възможност за това. Всички си дават сметка, според мен, че това е единственият път напред, но няма политическата воля", обясни експертът.
ОЩЕ: Израел разруши 14-етажна сграда в Ивицата Газа (ВИДЕО)
Израелската армия: Наши въздушни и наземни части провеждат атаки в Ивицата Газа (ВИДЕО)
10 години Железен купол: По-безопасен ли е животът в Израел?