Япония днес почете паметта на жертвите на американската атомна бомбардировка на град Нагасаки преди 78 години.
Кметът на Нагасаки Широ Судзуки заяви, че ядрените държави трябва да "проявят смелост" и да се откажат от идеята за ядрено възпиране. Изявлението му беше направено по време на възпоменателната церемония, която беше значително ограничена заради тайфуна. Именно по тази причина гостите от страната и чужбина, включително премиерът на Япония Фумио Кишида, не можаха да присъстват лично на церемонията. За първи път от 1963 г. насам възпоменанието не се проведе в Парка на мира, а в изложбена зала в града.
Кишида призна във видеопослание, че пътят към свят без ядрени оръжия е станал по-труден заради нарастващото напрежение и конфликти, включително войната на Русия в Украйна, предаде Асошиейтед прес.
Още: Щатски сенатор към Медведев: Ядрен удар в Украйна ще е атака срещу НАТО
Премиерът се опитва да демонстрира ангажимента на Г-7 към ядреното разоръжаване, но разгневи оцелелите от атомната бомбардировка, тъй като оправдава притежаването на ядрени оръжия за възпиране и отказва да подпише Договора за забрана на ядрените оръжия.
Кметът на Нагасаки поиска правителството и националните законодатели бързо да подпишат и ратифицират договора и страната да присъства на предстоящата среща като наблюдател, "за да се покаже ясно решимостта на Япония да премахне ядрените оръжия".
Източник: Getty Images
Точно в 11:02 ч. присъстващите на церемонията запазиха минута мълчание, за да отбележат момента, в който на 9 август 1945 г. над Нагасаки избухна атомната бомба "Дебеланкото" ("Fat Man"), хвърлена от САЩ. Само в Нагасаки от директното въздействие на бомбената експлозия загинаха около 70 000 души, а още 75 000 бяха ранени. Три дни по-рано САЩ разрушиха с атомна бомба (наречена Малчугана - Little Boy) друг японски град - Хирошима.
Япония капитулира на 15 август 1945 г.