Министър-председателят на Армения Никол Пашинян заяви, че страната му е имала готовност за война с Азербайджан, но към нея са били привлечени Турция и наемни войници.
Още: Наемник на Путин влиза в затвора в Узбекистан, защото е воювал в Украйна
Във видеообръщение към нацията той каза, че в хода на започналите на 27 септември бойни действия войниците, офицерите и генералите са проявили изключителен героизъм. „Но достигнахме до етапа, в който армията заяви, че бойните действия трябва да бъдат прекратени”, сподели Пашинян.
На 9 ноември президентите на Русия и на Азербайджан Владимир Путин и Илхам Алиев и премиерът на Армения Никол Пашинян подписаха съвместно заявление за прекратяване на огъня в Нагорни Карабах. В съответствие със съдържащите се в него условия, бойните действия трябва да бъдат прекратени напълно, считано от 10 ноември. Азербайджан и Армения остават на заетите до този момент от тях позиции и поемат задължението да си разменят военнопленници.
В Нагорни Карабах ще бъдат разположени руски миротворчески сили.
Още: Русия обеща отмъщение заради ракетите ATACMS
Още: Огромен пожар изпепели зеленчуков пазар в Китай (ВИДЕО)
В заявлението си Никол Пашинян подчерта, че това споразумение е било изключително трудно за него.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев обяви, че подписаният документ по същество е капитулация на Армения. Според него, споразумението е максимално изгодно за Баку, военният етап е приключен и вече може да се премине към решаването на политическите въпроси.
След обявяването на постигнатите договорености в Ереван започнаха протести, съобщи РИА Новости.
Никол Пашинян заяви, че взел решение за подписване на споразумението след настояване от страна на въоръжените сили на Армения за прекратяване на бойните действия.
Още: Блинкен: Китай е убедил Путин да не ползва ядрени оръжия срещу Украйна
Още: Рибарски кораб се блъсна в скали в Южна Корея, има загинали
„Представяте ли си ситуацията, когато армията казва, че трябва да се спрем?”, каза той в обръщението си.
Армения се е сблъскала с проблеми при мобилизирането на резерви за продължаване на войната. „Практиката показа, че цивилното население, за съжаление, не е напълно готово да участва в бойните действия, бързо губи своята боеспособност и създава проблеми”, каза още той.
Министерството на отбраната и Генералният щаб на Армения заявиха днес, че въоръжените сили на страната ще изпълняват постигнатото споразумение и призоваха гражданите да се въздържат от действия, които биха могли да дестабилизират ситуацията.
Президентът Армен Саркисян обяви днес начало на политически консултации за обсъждане на създалата се след подписването на споразумението обстановка.
От руското Министерство на отбраната съобщиха, че за Нагорни Карабах са отлетели още два военно-транспортни самолета. На борда им има руски миротворци, материални средства и бронетранспортьори.
Миротворческият контингент на Русия в Карабах включва 1960 военнослужещи, 90 бронетранспортьора и 380 единици техника. За управлението на миротворческата операция в района на Степанакерт ще бъде разположено командването на руските миротворчески сили.