Пандемията потопи 230 млн. индийци в бедност

06 май 2021, 18:20 часа • 2399 | прочитания

През изминалата година около 230 милиона индийци са изпаднали в бедност поради пандемията. Най-тежко засегнати са жените и младите хора, а настоящата втора вълна заплашва да влоши ситуацията, се казва в ново проучване.

Още: Глоба за Meta в Турция след отказ да блокира акаунти на протестиращи

Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)

Затварянето от миналия март остави без работа около 100 милиона души, се казва в доклада на базирания в Бангалор университет Azim Premji, като до края на миналата година 15% от тях не са могли да си намерят работа.

Според проучването, жените са най-потърпевши като 47% от тях не могат да си намерят работа дори след премахването на ограниченията. Докладът определя като бедни онези хора, които живеят с по-малко от 375 рупии (5 долара) на ден.

"Въпреки че доходите спадат навсякъде, пандемията е влошила ситуацията за по-бедните домакинства", се посочва в него.

Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души

Още: Теч на газопровод предизвика огнен ад (ВИДЕО)

Икономиката на Индия е в тежко състояние още преди Covid-19 да удари. През миналата година се очакваше 50 милиона индийци да излязат от бедността, вместо това след затварянето на бизнесите (през април и май) 20% от домакинствата останаха без доходи.

„Излишно е да казвам, че втората вълна ще влоши нещата“, каза Амит Базоле, един от авторите на доклада.

Много семейства се справят със загубите, като харчат по-малко за храна и взимат дългове, като 20% от анкетираните разкриват, че приемът на храна не се е подобрил дори шест месеца по-късно.

Всеки трети от хората на възраст под 25 години не успява да си намери работа до края на 2020 г., се казва в изследването.

Още: Нови заплахи: Разярен от Тръмп, Иран насочи ракети към военна база на САЩ

Още: Ето кога съдът на Южна Корея ще каже за импийчмънта на президента

„Констатираме, че сега е спешно необходима допълнителна държавна подкрепа поради две причини - компенсиране на загубите от миналата година и предвиждане на въздействието на втората вълна“, се казва в изследването.

Авторите на доклада призоваха Ню Делхи да разшири своите фискални стимули, като предостави безплатни хранителни стоки и парични преводи на най-уязвимите домакинства, както и да стартира програма за заетост в най-засегнатите райони, предава АФП, цитирани от БГНЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес