Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Още смъртни присъди в Иран, Трюдо се хвана на фалшива новина за протестиращите

17 ноември 2022, 12:31 часа • 1360 прочитания

Протестната активност в Иран продължава да е на високо ниво, след като на 15 ноември се проведоха най-масовите протести от началото на настоящата вълна. Вчера имаше демонстрации в поне 29 града, разположени в 19 провинции на Ислямската република. Повечето от тях ще продължат и днес – последния ден от 3-годишното възпоменание за кървавата репресия срещу протестиращите от 2019 г.

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

Междувременно в онлайн пространството започна да циркулира фалшива новина, че иранският парламент е осъдил на смърт 15 хиляди арестувани протестиращи, съобщи в днешния си анализ Институтът за изучаване на войната (ISW). Отбелязва се, че много потребители, включително канадският премиер Джъстин Трюдо, са разпространили „несъзнателно“ тази информация.

Това твърдение се базира на фактическата информация, че 277 депутати подписаха писмо, в което призовават съдебната система да преследва арестуваните протестиращи на 6 ноември. Досега съдебната система е осъдила на смърт поне петима демонстранти и вероятно ще екзекутира още, но режимът не е решил да убие 15 000 арестувани протестиращи. Тази дезинформация отклонява общественото внимание от жестокостите и нарушенията на човешките права, които властите действително извършват срещу своя народ, анализират експертите от ISW.

ОЩЕ: Над 200 ирански депутати поискаха смъртни присъди за протестиращите

Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)

Още: Ново силно земетресение удари Вануату

На 16 ноември съдебната власт осъди на смърт трима протестиращи. Двама от тях бяха обвинени в нападение или заплаха за нападение срещу силите за сигурност, а третият - в блокиране на пътища и повреждане на обществено имущество. Осъдените могат да обжалват присъдите. От началото на протестите на досега режимът е осъдил на смърт най-малко петима протестиращи.

Друг акцент е, че усилията на върховния лидер Али Хаменей да разубеди видния сунитски духовник Мулана Абдол Хамид да критикува публично режима, вероятно са се провалили. На 16 ноември Абдол Хамид атакува в Twitter духовната делегация, изпратена от Хаменей в провинция Систан и Белуджистан. Тя бе водена от председателя на Политическия съвет на лидера Мохамед Али Акбари и се срещна с Абдол Хамид и други местни лидери, вероятно за да им съобщи да спрат да подстрекават протестите в провинцията. Абдол Хамид обвинява делегацията, че заплашва хората, вместо да ги утешава. Публичната му критика показва, че той ще продължи открито да осъжда репресиите на режима и да подкрепя протестиращите, което вероятно ще вдъхнови нови протести в цялата провинция. Там, в град Захедан, на 30 септември режимът извърши брутални репресии и имаше убити граждани.

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

На 16 ноември неизвестни въоръжени лица застреляха най-малко шестима души и раниха най-малко 15 в търговски център в Изех, провинция Хузестан. Сред жертвите са няколко мъже и най-малко една жена и едно дете. Две от жертвите са членове на "Басидж" - част от състава на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР). Иранските държавни медии описват нападателите като "терористичен екип". Не е ясно кой е отговорен за нападението. В Изех за първи път на 15 ноември е регистрирана протестна активност.

ОЩЕ: В Иран: Две нападения и 7 жертви

Неидентифицирани въоръжени лица са стреляли по служители на "Басидж" и Командването за правоприлагане (КОП), убивайки двама в град Есфахан. Отново обаче не е ясно кой е отговорен за нападението.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес