ООН удължи Мисията за подпомагане на Ирак до 31 май 2019 г.

14 юни 2018, 19:10 часа • 2024 | прочитания

Съветът за сигурност на ООН единодушно прие резолюция 2 421 за удължаване на мисията на ООН за подпомагане на Ирак до 31 май 2019 г.

Още: Кашмир - напрежението между три ядрени сили ескалира. Сценариите за Хималаите

Още: Смъртоносна атака в Йемен: Трупове покрити с прах и отломки (ВИДЕО)

Както се подчертава в документа, Съветът за сигурност признава, че "безопасността на персонала на ООН е от съществено значение за изпълнение на мисията в полза на народа на Ирак и призовава правителството на Ирак да продължи да осигурява подкрепа на служителите по отношение на сигурността и логистична подкрепа."

Преразглеждане на мандата, се казва в резолюцията, може да бъде осъществено "до 31 май 2019 г. или по-рано, ако бъде поискано от правителството на Ирак", предаде БГНЕС.

Мисията на ООН за помощ на Ирак е учредена от Съвета за сигурност на 14 август 2003 г. - четири месеца след свалянето на Саддам Хюсеин в резултат на американски и британски военни операции. На 19 август същата година избухна експлозия в офиса на ООН в Багдад, което доведе до смъртта на 22-ма членове на мисията, включително на нейния ръководител. Малко след това персоналът беше евакуиран в Йордания и върнат в Багдад в съкратен състав едва през август 2004 г.

Още: Заради Кашмир: Армиите на Пакистан и Индия в повишена бойна готовност

Още: Доказано: Тръмп е излъгал за ключов разговор със Си Дзинпин

Задачите, възложени на Мисията на ООН включват предоставяне на консултантска помощ на правителството, както и помощ за народа и правителството на Ирак по въпроса за укрепване на демократичните институции и насърчаване на политическия диалог. Предоставянето на помощ на бежанците и вътрешно разселените лица, насърчаване и защита на правата на човека, са също някои от целите на мисията. Освен това тя координира усилията на различни агенции, фондове и програми на ООН в страната.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес