Съветът за сигурност на ООН не успя да постигне единно становище за военната операция на Турция в Сирия на закрито заседание за обсъждане на действията й, предаде „Сабах“, цитиран от БГНЕС.
Още: Глоба за Meta в Турция след отказ да блокира акаунти на протестиращи
Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)
САЩ и Русия наложиха вето на становището на пет европейски страни-членки - Франция, Германия, Белгия, Великобритания и Полша, които осъждат операцията.
Петте страни от Европейския съвет, които свикаха срещата в четвъртък, призоваха Турция в съвместно изявление „да прекрати едностранните военни действия“. Те заявиха, че операцията заплашва прогреса срещу терористичната групировка „Ислямска държава“, въпреки че една от целите на операцията е да изчисти всички останали терористи на групировката от региона.
Руският посланик в ООН Василий Небензя, чиято страна е ключов съюзник на Башар Асад, заяви пред репортери, че всяко изявление на Съвета относно Сирия трябва да се занимава с по-широки въпроси, включително присъствието на чужди сили в страната.
Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души
Още: Теч на газопровод предизвика огнен ад (ВИДЕО)
Посланикът на САЩ Кели Крафт каза, че президентът Доналд Тръмп "е дал яснота", че САЩ "по никакъв начин" не одобряват решението на Турция да организира военно нахлуване в североизточна Сирия. Тя допълни, че президентът е подчертал пред турското правителство, че носи "пълна отговорност" за защитата на кюрдите и религиозните малцинства и за това да гарантира, че бойците на "Ислямска държава" ще останат в затвора и групировката няма да се възроди. Крафт каза, че ако Турция "не направи това, ще има последици".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Според дипломати, цитирани от западните агенции, САЩ са предложили изявление, изразяващо "сериозна тревога", призоваващо за защита на гражданското население и настояващо Турция да използва дипломация.
В четвъртък министърът на отбраната Хулуси Акар е разговарял с френския си колега Флоранс Парли, с американския министър на отбраната Марк Еспер и държавния секретар по отбраната на Обединеното кралство Бен Уолъс.
Според прессъобщение на турското Национално министерство на отбраната, Акар е казал в телефонно обаждане на Парли, че целта на операцията е елиминиране на съществуващи терористични групировки в региона източно от река Ефрат, както и да се създаде коридор за мир, за да се гарантира, че сирийците, живеещи в Турция, могат да се върнат в родината си.
Още: Нови заплахи: Разярен от Тръмп, Иран насочи ракети към военна база на САЩ
Още: Ето кога съдът на Южна Корея ще каже за импийчмънта на президента
Акар допълнил още, че Турция е "единствената държава-членка на НАТО и коалицията, която води битка гърди в гърди с „Ислямска държава“ и е неутрализирала повече от 3 000 терористи на организацията, се казва в изявлението. "Ние отдаваме голямо значение не само за сигурността на нашата страна и нация, но и на сигурността на религиозни и етнически групи, живеещи в региона", казал той.
Проявява се изключително внимание, за да се предотвратят щети на цивилни и невинни хора, както и на исторически, културни и религиозни структури, и инфраструктурни съоръжения на приятелски и съюзнически държави в региона, добавил Акар.