Съветът за сигурност на ООН поиска от държавите да не плащат откупи на терористи, които според британски представители са донесли на Ал Кайда и нейните съюзници над 100 милиона долара.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Резолюция, приета единодушно от 15-те държави членки на съвета, призовава членуващите в ООН държави "да предотвратяват възможността терористите да се възползват пряко или непряко от плащането на откупи или от политически отстъпки и да гарантират безопасното освобождаване на заложници".
Резолюцията не налага никакви наказания и се основава на съобщение, договорено от Г-8 на срещата на върха миналата година. Редица държави са подозирани, че са платили откупи на бунтовнически групировки в последните години. Отвличането за откуп "се превърна в най-значимото финансово предизвикателство на терористите и остава ужасна заплаха за гражданите на всички страни", заяви посланикът на Великобритания в ООН Марк Лиол Грант.
"Макар данните да варират, ние смятаме, че в последните три години и половина свързани с Ал-Кайда групировки и други ислямистки екстремистки групи са събрали над 105 милиона долара", заяви той пред репортери след гласуването. Посланикът заяви, че атаките като обсадата на газовия комплекс Аменас в Алжир преди една година показват колко далеч могат да стигнат терористите, за да вземат заложници.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
"Поради това е наложително да предприемем стъпки, гарантиращи, че откупите вече не се възприемат като доходоносен бизнес модел", каза още той. Резолюцията призовава държавите да притиснат бизнеса да не плаща откупи на терористи. Във Великобритания е незаконно да се дават откупи на терористи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Лиол Грант призна, че резолюцията не предвижда никакви санкции срещу страни, за които е доказано, че са платили за освобождаването на заложници. "Това е началото на процеса и разбира се, ще има още стъпки, но нека видим как работи тази резолюция", посочи той.
Източник: БГНЕС