Около 18 млн. афганистанци са се сблъскали сега с остра хуманитарна криза, заяви ръководителят на мисията на ООН по Афганистан (МООНСА) Дебора Лайънс по време на среща с властите в Кабул, цитирана от ТАСС.
Международната организация е обезпокоена най-много не от неотдавнашното напредване на талибаните, а от факта, че 18 млн. афганистанци са се сблъскали с остра хуманитарна криза. Броят им е два пъти повече, отколкото преди година, и това е половината от населението на страната. Тези хора преживяват в момента четвърта вълна от пандемията от коронавирус, живеят в условия на продължителна суша и изострящо се военно противопоставяне, подчерта Лайънс.
Тя припомни че в доклада защитата на цивилното население за полугодието ООН е отбелязала, че през този период са загинали повече афганистанци, от когато и да било и два пъти повече в сравнение с показателите за 2020 година. Вината, според нея, е основно на движение „Талибан”.
Особена загриженост предизвиква загубата на правителствен контрол върху граничните пунктове. Миналата година тези гранични пунктове, които в момента са под контрола на талибаните, са донесли приходи, възлизащи на около една трета от всички постъпления в бюджета.
„Международните донори имат готовност да оказват хуманитарна помощ на Афганистан, но за целта трябва незабавно да бъде установен траен мир и хуманитарните организации да получат достъп до всички райони в страната”, подчерта Лайънс.
Сблъсъците между правителствените сили и талибаните зачестиха след обявения от президента на САЩ Джо Байдън край на военната операция в Афтанистан. Към 13 юли е завършено повече от 95% от изтеглянето на американските войски от страната. Официалните лица в Кабул нееднократно съобщаваха, че движение „Талибан” активизира настъпленията си.