"Хаят Тахрир аш-Шам" (ХТШ) - организацията, която оглавява коалицията от сирийски бунтовници, свалили режима на Башар Асад, призова за единна сирийска държава без федерални региони. Това съвпада с целта на Турция да унищожи Сирийските демократични сили (СДС) - подкрепяните от САЩ формации, съставени предимно от кюрдски бойци, които от началото на гражданската война в Сирия завзеха много райони в североизточната част на страната. Оценката е на американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
А въпросът защо Анкара е срещу СДС, има ясен отговор - тя ги свързва с Кюрдската работническа партия (ПКК), обявена от Турция за терористична организация.
Разоръжаване на Сирийските демократични сили
Снимка: Getty Images
Според експертите посланието на ХТШ представлява призив за разоръжаване на Сирийските демократични сили. Цитиран е висш военен командир на "Хаят Тахрир аш-Шам" (свързана в миналото с "Ал Кайда", но сега трупаща имидж като светска организация), който призовава за единна сирийска държава. Това предполага, че СДС не биха могли да съществуват като автономна организация и че всички кюрдски общности ще бъдат под контрола на Дамаск. Подобно искане е в съответствие с по-широката цел на ХТШ в Сирия, която вероятно ще затвърди контрола ѝ върху територията в цялата страна. Контролирането на цяла Сирия в унитарна система би изисквало разпускането на СДС, тъй като лидерите на Сирийските демократични сили, изглежда, желаят федерален регион.
Още: Блинкен: Бунтовниците от Сирия могат да извлекат поука от талибаните
Плановете на Турция
Понастоящем СДС са изправени пред водено от Турция или подкрепяно от нея нападение срещу Кобани (това е кюрдското име на Айн ал-Араб - град, намиращ се на границата с Турция) и други кюрдски територии в Североизточна Сирия. На 13 декември турският външен министър Хакан Фидан нарече „елиминирането“ на СДС турска стратегическа цел. Увеличеното струпване на турски сили по границата, демонтирането на стената там между Кобани и Турция и увеличените атаки с дронове в околностите на Манбидж подсказват, че Анкара възнамерява да продължи това нападение за „елиминиране“ на СДС през следващите дни и че Турция може да започне тази атака със свои сили.
NEW: It has been claimed that Syrian opposition forces have been deployed on the Türkiye - Syria border for an operation to target Ain al-Arab. pic.twitter.com/dx95SA7ytO
— Clash Report (@clashreport) December 19, 2024
Още: Фидан към Тръмп: Падането на Асад не е превземане на Сирия от страна на Турция
Междувременно ХТШ задълбочава сътрудничеството си с Турция и подкрепяните от нея групировки, за да затвърди контрола си върху сирийската територия. "Хаят Тахрир аш-Шам", по същество, не е турско прокси, нито е подчинена на Анкара, но получава значителна подкрепа от нея. Турция почти сигурно е знаела и е одобрила офанзивата на ХТШ, която свали Асад по-рано през декември. Действията на бунтовниците бяха подкрепени от Сирийската национална армия (СНА), която Турция публично поддържа.
Отношението на новата власт към кюрдите и към Турция
Воденото от ХТШ временно правителство публично изрази солидарност с кюрдския народ, откакто дойде на власт, както и с всички останали малцинства. Но все още властта не е представила конкретни гаранции или път към някакъв вид автономна власт, която СДС желае.
Още: Турска медия: За да се спаси от куршума, Асад предал на Израел военните тайни на Сирия
Един от лидерите на ХТШ - Ахмад ал Шара - се е срещал и вероятно е сключил съюзи с въоръжени групировки, подкрепяни от Турция, за да преговаря за включването на тези групировки във въоръжените служби на новото сирийско правителство. Шара се е срещал и с части на Сирийската национална армия, които преди това са се сражавали срещу кюрдите, включително бригадите „Сюлейман Шах“, които са санкционирани за извършване на сериозни нарушения на човешките права срещу кюрдското население по време на подкрепяната от Анкара операция за превземане на Африн в Северозападна Сирия през 2019 г. Шара също така проявява интерес към директни отношения с Турция, като на 18 декември заяви пред ислямистки турски всекидневник, че Сирия ще се стреми към „стратегически отношения“ с Анкара занапред. Той се срещна и с ръководителя на турското разузнаване Ибрахим Калън дни по-рано.
ХТШ вероятно желае да формализира отношенията си с Турция в качеството си на фактическа власт в Сирия, защото се нуждае от официални отношения с влиятелни държави в момент, когато все още е обявена за терористична организация от САЩ, ЕС и ООН.
Още: След дъжд - качулка: ЕС ще говори с новата власт в Сирия за закриване на руските бази
Снимка: Getty Images
Военният командир на "Хаят Тахрир аш-Шам" Мурхаф Абу Касра (известен още като Абу Хасан ал Хамауи) заяви, че кюрдите са „съставна част от сирийския народ“ и че ХТШ не се стреми да допусне никакви „федерални образувания“ в Сирия. Включването на териториите, държани от СДС, в новото сирийско правителство ще изисква от СДС да разоръжи и разпусне своите сили за сигурност. Части от тези сили ще бъдат реинтегрирани в сирийската армия заедно с други милиционерски групи, някои от които са работили за избиването и изселването на кюрдските общности. Тогава сирийската армия, която вероятно ще бъде контролирана от ХТШ или някой от близките ѝ съюзници, ще може да отслаби влиянието на всички изцяло кюрдски сили на терен.
Кюрдските лидери на СДС почти сигурно ще се противопоставят на подобна стъпка. Командирът на СДС генерал Мазлум Абди посочи на 13 декември, че планира да изпрати делегация в Дамаск, за да преговаря за представителството на Сирийските демократични сили в новото правителство и армия, но тази среща все още не се е състояла.
Има и друг проблем - членове на арабската общност продължават да дезертират от СДС и призовават да се сложи край на управлението на тези сили в арабските райони в Ракка и Хасака.
Още: Иде ли нова война в Сирия и какви са рисковете: Анализ на бивш външен министър
Снимка: Getty Images
Примирието между кюрдските бойци и подкрепяната от Анкара армия се е провалило
Подкрепяните от САЩ Сирийски демократични сили и подкрепяната от Турция Сирийска национална армия (СНА) се бяха разбрали за прекратяване на огъня в Североизточна Сирия, но изглежда, че тази договорка се е провалила. След обявяването на прекратяването на огъня на 17 декември бойците от двете страни възобновиха сраженията в околностите на Манбидж, въпреки че се бяха разбрали да няма боеве поне „до края на седмицата". Отрядите за народна защита (YPG), които са част от СДС, обвиниха Сирийската национална армия в „нарушаване“ и „незачитане“ на прекратяването на огъня. YPG съобщиха, че турски разузнавателни дронове са подкрепяли атаките на СНА срещу СДС при язовир Тишрин. Сирийските демократични сили отблъснаха две атаки на там, като убиха 37 бойци на подкрепяната от Турция армия и раниха десетки други.
Още: Москва приюти Башар Асад, за да няма война в Сирия: Руски наратив
Снимка: Getty Images
Русия продължава да се изтегля
Междувременно руските сили продължават изтеглянето си от Сирия. Нови сателитни снимки, заснети на 18 декември, показват товарен самолет в руската хеликоптерна база в Камишли, Североизточна Сирия, което предполага, че оттеглянето оттам все още продължава, пише ISW.
Russian air base in Latakia province in Syria. There are a large number of Russian vehicles and military equipment being moved out of the air base.
— NEXTA (@nexta_tv) December 18, 2024
Video: Voice of America pic.twitter.com/cns7rbaPAm
Москва струпва сили и техника за изтегляне и в най-важните си две бази от общо шестте в Сирия - военното летище в Хмеймим, провинция Латакия, и военноморската база Тартус. И двете са на средиземноморския бряг, в западната част на страната.
Още: Путин използва Кадиров, за да се пазари със сирийските бунтовници за военните бази
Франция ще бъде домакин на международна среща за Сирия през януари, а отмяната на санкциите и помощта за възстановяване ще зависят от ясни политически ангажименти и ангажименти в областта на сигурността от страна на преходната власт. Това обяви външният министър на страната Жан-Ноел Баро.