Китайското външно министерство заклейми срещата в Калифорния между тайванския лидер Цай Ингвен и председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти като акт на съглашателство и заяви, че Пекин ще брани суверенитета си, съобщи китайската държавна информационна агенция "Синхуа".
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
"Китай се обявява твърдо против и категорично осъжда подобни действия. В отговор на дълбоко погрешните съглашателски действия между САЩ и Тайван Китай ще вземе енергични мерки за гарантиране на суверенитета и териториалната си цялост", заяви говорител на ведомството, цитиран от официалната държавна осведомителна агенция.
В друго изявление, разпространено чрез Синхуа, външнополитическата комисия на Общокитайското събрание на народните представители (китайския парламент), посочи, че действията на Маккарти "са в сериозен разрез с поетия от САЩ ангажимент пред Китай по тайванския въпрос".
Маккарти прие Цай в Калифорния, с което стана най-високопоставеният вашингтонски политик от десетилетия, срещнал се с тайвански лидер на американска земя. На срещата той изтъкна необходимостта от ускоряване на оръжейните доставки за Тайван с оглед на растящата заплаха от Китай, отбелязва Ройтерс.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Лидерът на републиканците в Конгреса обеща, че продажбите на американско оръжие за Тайван ще продължат, за да се блокира китайският натиск. "И това, което знаем от историята, е, че най-добрият начин да се направи това е да се доставят оръжия, които позволяват на хората да възпират войната. Това е изключително важен урок, който научихме чрез Украйна, че идеята само за санкции в бъдеще няма да спре някого", каза той, пише БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
"Отново се намираме в свят, в който демокрацията е под заплаха, и спешната необходимост да се запази светещият фар на свободата не може да бъде подценена. Тайван е благодарен, че има Съединените американски щати до себе си, докато се изправяме пред уникалните предизвикателства на нашето време", коментира Цай.
Китай смята демократично управлявания Тайван за своя територия, позиция, на която Тайпе категорично се противопоставя. През 1979 г. Вашингтон установява дипломатически отношения с Пекин и с това признава правителството там за легитимното правителство на Китай, а не това в Тайван, каквато е дотогава американската политика.
Становище по срещата Цай-Маккарти изрази и китайското министерство на отбраната. То заяви, че китайската армия ще остане в състояние на повишена готовност след срещата и призова САЩ да спазват официалния политически ангажимент, който са поели пред Пекин по тайванския въпрос.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Моментално морската администрация в китайската провинция Фуцзян започна тридневна специлизирана съвместна патрулно-инспекционна операция в централната и северната част на Тайванския проток, която ще включва качване на служители на борда на плавателни съдове за извършване на проверки. Администрацията за морска безопасност в югоизточната китайска провинция съобщи, че операцията ще включва "инспекции на място" на товарни и строителни плавателни съдове от двете страни на пролива "с цел гарантиране на безопасността на корабоплаването и строителните дейности по изграждането на ключови проекти в морските води".
Службата по въпросите на корабоплаването и пристанищата към тайванското министерство на транспорта обяви, че е изразила остър протест пред Китай относно мярката, предаде БТА. Службата пояснява, че е уведомила всички корабни оператори ако получат подобни искания от страна на Китай, да не ги изпълняват и да информират незабавно бреговата охрана на Тайван за оказване на съдействие.
"Ако на материка (Китай) настояват да предприемат едностранни действия, това ще създаде пречки за нормалния обмен между двете страни. Ние ще бъдем принудени да вземем съответните мерки", добави тайванската служба.
Китай разположи самолетоносач във водите близо до Тайван часове преди началото на разговорите между Цай Инг Вен и Маккарти. Още три военни кораба бяха засечени във водите, отделящи острова от континентален Китай, съобщи Министерството на националната отбрана на Тайван. Според министерството хеликоптер за борба с подводници също е пресякъл идентификационната зона на въздушната отбрана на острова.
Анализ: Си Дзинпин казва, че готви Китай за война - ето как