Част от антиправителствените демонстранти, които са обсадени от полицията в Политехническия университет в Хонконг, опитаха да избягат през тръбите на канализацията, информира БГНЕС, посочвайки Euronews като източник на информацията.
Пожарникари блокирали една от отходните тръби и опитът се оказал неуспешен.
По-малко от 100 протестиращи остават в сградата на учебното заведение.
По-рано голяма група демонстранти беше окупирала университета, но полицията го обгради и започна да ги арестува. От понеделник са задържани поне 1000 души, като някои се предадоха, а други бяха заловени при опити да избягат, включително спускайки се с въжета по фасадата и скачайки върху мотоциклети на помощници извън кампуса.
Полицаите на няколко пъти влизаха в сблъсъци с протестиращите - както с намиращите се в Политехническия университет, така и с организирани групи техни съмишленици, които атакуваха полицейския кордон в гръб, в опит да подмамят служителите далеч от сградата и да помогнат на обградените да избягат.
Улиците около университета бяха спокойни в сряда.
Политехническият университет е един от петте в града, които протестиращите срещу управата на Хонконг и намесата в нейната работа на Пекин окупираха миналата седмица. Те ги използваха като бази, от които стартираха различни акции за блокирането на основни пътни артерии и други нарушения на ритъма на живот в града.
Полицията каза, че от понеделник 800 души мирно са напуснали Политехническия университет. Властите ще разследват задържаните, поне 300 от които са непълнолетни.
Губернаторът на Хонконг Кари Лам призова за мирен край на обсадата на университета, която беше белязана от най-тежките сблъсъци, откакто започнаха протестите преди половин година.
Полицията обяви, че няма планове да щурмува кампуса, който в момента е в плачевно състояние, изпочупен от сблъсъците и издраскан с графити.
Протестиращите в Хонконг са недоволни от намесата на континентален Китай в работите на града, който по закон се ползва с автономия от централната власт в Китай, според сделката за връщането му в страната от Великобритания в края на 90-те години. Те твърдят че насилието е резултат от ненужната употреба на сила от страна на полицията.
Протестите в Хонконг са най-голямото предизвикателство срещу властта на президента на Китай Си Дзинпин, който е определян като имащия най-голяма власт лидер на Комунистическата партия от епохата на Мао Дзедун.