Израелският кабинет за сигурност одобри разширяването на военната кампания в Ивицата Газа, предаде БГНЕС.
Според израелския Channel 12, плановете на израелската армия на следващия етап включват удари по сгради, важни за движението "Хамас" в Газа, включително хазната. Планираната продължителност на новите удари не е обявена.
Междувременно, The Times of Israel съобщава, че броят ракети, изстреляни по Израел от ивицата Газа за три дни, надхвърля 1300. Десетки ракети са изстреляни в посока жилищни райони и са прихванати от системата за противовъздушна отбрана "Железен купол". Около 40 ракети са паднали в Газа, преди да достигнат Израел.
Израелските държавни медии съобщават за шест смъртни случая в Израел. Според последните данни на Министерството на здравеопазването на ивицата Газа в резултат на израелските ракети са убити 65 палестинци, включително 16 непълнолетни, а над 350 души са ранени.
Реакции
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен съобщи, че е провел разговор с президента на Палестинската администрация Махмуд Абас, в който го помолил да прекрати ракетния огън от ивицата Газа в Израел.
"Говорих с президента Абас за настоящата ситуация в Йерусалим, Западния бряг и Газа. Изказах съболезнования за загубата на животи. Подчертах необходимостта да се прекратят ракетните атаки и да се намали напрежението", пише в Туитър американският дипломат. "Израелците и палестинците заслужават свобода, достойнство, сигурност и просперитет", добави той.
Според Абас, Израел трябва да прекрати агресивните си действия срещу палестинския народ, по-специално в Източен Йерусалим и ивицата Газа. Той настоява, че израелската страна трябва да напусне окупираните палестински територии. По-рано в сряда Абас проведе среща на лидерите на Организацията за освобождение на Палестина и движението "Фатах" в град Рамала, на която обсъдиха последните събития в ивицата Газа и Западния бряг.
Това е първият контакт на високо ниво между администрацията на президента Джо Байдън и палестинците. Вашингтон обяви изпращането на емисар в Израел и палестинските територии, за да призове отново за "деескалация" след сблъсъците през последните дни.
По-рано Байдън и Блинкен разговаряха с израелския премиер Бенямин Нетаняху малко след съобщението за изпращане на емисар в Израел и палестинските територии, за да настояват за "деескалация".
Междувременно Тунис, Норвегия и Китай са поискали провеждане на открито заседание на Съвета за сигурност на ООН в близко бъдеще, за да се обсъди ескалацията на напрежението в зоната на палестино-израелския конфликт.
"Китай, Тунис и Норвегия поискаха открита среща в петък, 14 май относно ситуацията около Палестина и Израел. Решението ще бъде взето в близко бъдеще от председателя на Съвета за сигурност. Този месец това е Китай", се казва в съобщението.