Великобритания, Германия и Франция в съвместно изявление призоваха Иран незабавно да прекрати обогатяването на уран до 20%. Текстът му е разпространен от Министерството на външните работи на Обединеното кралство.
Още: Таял злоба срещу монархията: Американец е на косъм от затвор
Още: Напрежението се покачва: САЩ дислоцираха поне 6 ядрени бомбардировача в Индийския океан (СНИМКИ)
В него се изразява безпокойство от факта, че от 4 януари Иран пристъпи към обогатяването на уран до 20% в обогатителното предприятие във Фордо. Това е директно нарушение на Съвместния всеобхватен план за действие по иранската ядрена програма от страна на Техеран.
Страните призовават Иран незабавно да прекрати обогатяването на уран до 20% и да върне своята програма по обогатяване в предвидените в споразумението граници и да се въздържа от по-нататъшни действия, които биха предизвикали напрежение и биха ограничили възможностите за използване на ефективни дипломатически действия.
Според Берлин, Лондон и Париж Техеран не може да обогатява уран до такова ниво за граждански цели. Подчертава се, че действията на Иран създават сериозни рискове от разпространение на ядрено оръжие. По този начин се подкопава решението на държавите от всеобхватното споразумение да се придържат към ядрената сделка и се намалява вероятността за възобновяване на диалога със САЩ след смяната на администрацията във Вашингтон.
Още: При удар в Газа: Служител на "Лекари без граници" загина със семейството си
Още: Германска медия видя знак, че Русия ще праща севернокорейци директно в Украйна (ВИДЕО)
Увеличеното обогатяване на уран в Иран предизвика международна загриженост, тъй като се разглежда като значителна стъпка към 90-процентното ниво, необходимо за ядрено оръжие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Китайка пуска ток на мъжа си 3 часа, за да усети той болката от раждането
Ядрената сделка от 2015 г., договорена между Иран и САЩ, Китай, Русия, Великобритания, Франция и Германия, е под въпрос, след като президентът Доналд Тръмп обяви през 2018 г., че САЩ се оттеглят от нея и отново наложи сурови санкции.
Иранското правителство сигнализира за готовността си да се ангажира с новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън, който изрази готовност да се върне към дипломацията с Техеран след встъпването си в длъжност на 20 януари.