Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китайската коронавирусна ваксина се тества успешно върху маймуни

20 април 2020, 14:00 часа • 8681 прочитания

Китайската коронавирусна ваксина успешно се тества върху маймуни, съобщава ТАСС. Изпитването върху хора, както се надяват разработчиците, ще започне в съвсем близко бъдеще, уточнява онлайн изданието. Лекари от Китай проведоха първите си инактивирани изпитвания за ваксина срещу коронавирус върху мишки, плъхове и маймуни. Учените успешно "принудили" организма на всички експериментални животни да произвежда антитела, които могат да неутрализират различни щамове на SARS-CoV-2.

Те са публикували предварителни резултати от своите експерименти в електронната научна библиотека bioRxiv. През последните месеци учени от много страни по света обявиха началото на изпитания на различни видове ваксини срещу новия тип коронавирус. Разработчиците тестват някои от тях в експерименти върху животни, а други - върху хора. Първите резултати от тестовете, както очакват учените, ще станат известни едва след около година и половина, ако методиката за тестване на ваксините не се промени. Много от тези лекарства се основават на недоказана технология, която позволява РНК фрагменти да бъдат въведени в човешките клетки и принудени да произвеждат големи количества вирусни протеини.

Разработват се класически инактивирани и рекомбинантни ваксини на базата на атенюирани вирусни частици и готови фрагменти от обвивката на вируса. И в това, и в друг случай, създаването и масовото производство на такива лекарства ще бъде много трудно, но няма гаранция за техния успех.

Специалисти от китайска фармацевтична компания и техните колеги от Китайската академия на науките са разработили и тествали ваксина, която се основава на инактивирани вирусни частици. За производството му учените събирали течни проби от белите дробове на пациенти, страдащи от коронавирусна инфекция в Китай, Италия, Испания и Великобритания. Най-стабилният от наличните в тях вируси беше избран от експертите като "шаблон" за създаване на ваксина. Първите експерименти върху плъхове и мишки показват, че животните понасят ваксинацията добре и започват да произвеждат голям брой антитела, приблизително една или 2 седмици след първата инжекция на лекарството. Антителата от кръвта на гризачите неутрализират всички 10 щама SARS-CoV-2, изолирани от проби от биофлуиди.

След като постигнаха успех, лекарите тестваха ефекта на ваксината върху маймуни. В този случай учените първо гарантират, че животните имат имунен отговор и едва след това, се опитват да ги заразят с нов тип коронавирус. Както показват тези експерименти, прилагането на малки дози от ваксината 3 пъти значително намалява тежестта на симптомите на заболяването, докато удвоеното му количество напълно защитава макаките от инфекция. Освен това, както отбелязват учените, поради ваксинация при маймуни след многократен контакт с вируса не се появи прекалено активен имунен отговор. Според създателите на ваксината това ни позволява да преминем към клинични изпитвания на PiCoVacc на доброволци, които ще започнат в най-близко бъдеще.

Трябва да се добави, че статията на учените все още не е прегледана от независими експерти и редактори на научни списания, както се прави обикновено в такива случаи. Ето защо изводите от него и подобни статии трябва да се третират с повишено внимание, посочва информационната агенция.

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес