Китай започна да строи първата си плаваща АЕЦ. Проектът е на стойност 14 милиарда юана (2 милиарда долара) и се осъществява в пристанищния шанхайски град Янтай.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Със строителството се е заела Китайската национална ядрена корпорация, пише местният Qilu Evening News.
В момента няма много детайли по проекта, но според съобщение от миналата година, плаващата АЕЦ ще бъде с реактор от 400 мегавата, способен да осигури чиста енергия за 200 000 домакинства.
Централата ще се използва за захранване на пристанищни градове, острови, офшорни платформи или отдалечени места. Очаква се да започне работа през 2021 г.
Още: След взривовете в автобуси: Израел нареди на военните да засилят операциите в Западния бряг
Още: Взривиха три автобуса в предградието на Тел Авив Бат Ям (ВИДЕА)
Междувременно Китай и Русия подписаха договори за изграждане на нови блокове на Тянванската АЕЦ, предаде atomic-energy.ru
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ООН нарече "отвратително" режисираното връщане на телата на израелски заложници (ВИДЕО)
Още: Блъсна ги влакът: Шест слона загинаха в Шри Ланка (ВИДЕО)
Инженерното подразделение на руската корпорация „Росатом“ и предприятия на китайската корпорация CNNC подписаха в рамките на шанхайското изложение China International Import Expo четири договора за проекти за изграждане на Седми и Осми енергоблок на Тянванската АЕЦ.
Освен това между ОКБМ „Африкантов“ и компании на корпорацията CNNC бяха подписани договори за реализиране на проекта за китайския демонстрационен реактор на бързи неутрони CFR600.
Това включва доставка на оборудване и оказване на услуги, предоставяне на лиценз за правото на използване на програмни продукти и услуги за експертиза на документация.
Още: Китайките са във възторг от Мелания Тръмп
Още: В ковчези: "Хамас" предаде на Израел телата на четирима заложници (ВИДЕО)
Подготовката на договорите е в съответствие с подписания на 8 юни 2018 г. в Пекин стратегически пакет от споразумения, които определят основните направления на развитието на сътрудничеството между Русия и Китай в сферата на атомната енергетика за близките десетилетия.