Китай започна да премахва американските микропроцесори от правителствените компютри и сървъри, според доклад във Financial Times. Стъпката идва, когато Пекин прие нови правила за замяна на чужди технологии със свои собствени. Този ход ще включва спиране на използването на тези от Intel и AMD, както и операционната система Windows на Microsoft, се казва в доклада. От тази година нататък правителствените агенции над местно ниво ще трябва да следват нови насоки за обществени поръчки с критерии, изискващи „безопасни и надеждни“ процесори и операционни системи.
Още: Израелската армия призна официално: Марин Маринов е убит от израелски танков снаряд
Още: На ръба на ядрена война заради масово убийство (ВИДЕО)
Инструкциите са предадени за първи път от китайското министерство на индустрията в края на декември, когато то издава списъци с разрешените процесори, операционни системи и централизирана база данни, съобщава Reuters, цитирано от Euronews. Всички те са от китайски компании, включително Huawei.
Информационната служба на Китайския държавен съвет не отговаря на искането на Euronews Business за коментар.
Още: Тази страна иска да е сред най-големите производители на чипове в следващите 5 години
Още: Пекин на нож срещу Тръмп: Никакви преговори без пълна отмяна на митата
Още: "Ще ги преследваме до края на света": Индия с нови мерки срещу Пакистан след терора в Кашмир
Технологична търговска война
Този ход е последната стъпка в това, което често се нарича технологична търговска война между САЩ и Китай. Пекин се опитва да даде приоритет на местните технологии, повтаряйки Закона за CHIPS и науката на администрацията на Байдън от 2022г., който увеличава вътрешното производство на полупроводници и намалява зависимостта от Китай.
Според FT „ръководеният от държавата марш от чуждия хардуер ще удари американските компании в Китай, започвайки с доминиращите в света производители на процесори за компютри, Intel и AMD“, добавяйки, че страната осигурява 27% от Intel и 15% от AMD продажби миналата година.
Още: 110 години от масовото изтребление над арменците в Османската империя
Още: Журналист прогнозира много лош сценарий в Близкия изток, ако ядрената сделка с Иран се провали
Още: САЩ финансира Intel с милиарди долари за производство на чипове за военни цели