Китай обяви редки санкции срещу две американски отбранителни компании в четвъртък (11.04), защото подкрепяли продажби на оръжия на Тайван, самоуправляващата се островна демокрация. Пекин я нарича своя собствена територия, която ще си върне със сила, ако е необходимо, съобщава Associated Press.
Съобщението замразява активите на General Atomics Aeronautical Systems и General Dynamics Land Systems, държани в Китай. Освен това забранява на ръководството на компаниите да влизат в страната. Досиетата показват, че General Dynamics оперира половин дузина услуги на Гълфстрийм и реактивни авиационни услуги в Китай, който остава силно зависим от чуждестранни аерокосмически технологии, дори когато се опитва да изгради собствено присъствие на полето. Компанията също така помага да се направи танкът Abrams, закупен от Тайван, за да замени остарелите бронирани сили, предназначени да възпират или да устоят на нашествие от Китай.
Двете компании не отговориха веднага на искания за коментар.
Още: Блинкен поиска от Китай и други страни да обуздаят Иран
Пекин рядко налага подобни санкции
General Atomics произвежда дроновете Predator и Reaper, използвани от армията на САЩ. Китайските власти не навлязоха в подробности относно предполагаемото участие на компанията в доставката на оръжия за Тайван. Пекин отдавна заплашва с подобни санкции, но рядко ги налага, тъй като икономиката му се бори с пандемията от COVID-19, високата безработица и резкия спад на чуждестранни инвестиции.
„Продължаващите продажби на оръжие от САЩ в района на Тайван в Китай сериозно нарушават принципа за единен Китай и разпоредбите на трите договора между Китай и САЩ, съвместни комюникета, намеса във вътрешните работи на Китай и подкопаване на суверенитета и териториалната цялост на Китай“, се казва в изявление на китайското външно министерство.
Санкциите са наложени съгласно наскоро приетия от Пекин Закон на Китайската народна република за противодействие на чуждестранните санкции, насочен към отмъщение срещу американските финансови ограничения и ограничения за пътуване на китайски служители, обвинени в нарушения на човешките права в континентален Китай и Хонконг.
Още: Китай продължава да вдига военния градус на напрежение с Тайван
Китай заплаши с действия срещу чуждестранни компании и правителства, които подпомагат отбраната на Тайван и военното присъствие на САЩ в региона, което доведе до търговски бойкоти и дипломатически сблъсъци.