Потопът засегна множество места в югоизточната част на Арабския полуостров - само за един ден там падна толкова дъжд, колкото иначе се събира за цяла година. Пороят предизвика наводнения, каквито рядко се виждат по тези географски ширини – много пътища заприличаха на реки, летището в Дубай остана под вода, имаше и рухнали покриви под напора на водните маси.
Още: Ответен удар: Китай санкционира американски фирми заради военната подкрепа за Тайван
Още: За 17 дни: Над 30 000 сирийци са се завърнали в Сирия от Турция
Но не само най-големият град в Обединените арабски емирства (ОАЕ) Дубай беше засегнат – епохалните валежи причиниха наводнения и в съседен Оман, а най-малко 20 души загинаха. Не закъсняха и въпросите за причините за бедствието. В социалните мрежи се разпространяват всевъзможни теории, сред които и тази за изкуствено причинени валежи чрез метода, известен като „засяване“ на облаци.
Твърдение: Наводненията може да са причинени от засяването на облаци, което „този път се е объркало“, както пише потребител в Х. Също и канал в Инстаграм поставя въпроса дали засяването на облаци е предизвикало наводненията или пък ги е засилило. Много потребители отговарят с „да“ на тези въпроси.
Още: Силвена Роу за наводнението в Дубай: Има изоставени коли по улиците (ВИДЕО)
Още: В Йемен: Служител на ООН е ранен при израелските удари
Проверка на фактите: грешно твърдение
Засяването на облаци е метод за предизвикване на дъжд по изкуствен начин. При него самолети разпръскват определени соли, които не се разтварят във вода. След това влагата в облаците кондензира върху частиците и пада на земята като дъжд. Методът се използва в много части на света, отчасти за създаване на валежи, но също така и за предотвратяване на градушки, например. Спътникови снимки показват, че през последните няколко дни над югоизточната част на Арабския полуостров и южната част на Иран се е зародила буря с огромни дъждовни облаци. Наличието на такива буреносни облаци, следователно, е могло да създаде условия за използването на метода.
Още: Иран арестува италианска журналистка и крие причината (СНИМКИ)
Още: Глас от Русия: След като маймуните на Кадиров свалиха самолета, по света ги е страх да летят до нас
В Националния център по метеорология на ОАЕ в столицата Абу Даби изследват метода още от края на 1990-те години, който в пустинната държава наистина се използва за предизвикване на валежи, а оттам и за увеличаване на наличните количества дъждовна вода. Съобщение на агенция „Блумбърг“ направи връзка между необичайно силните валежи от началото на седмицата и технологията за засяване на облаци, но официални служители от ОАЕ отрекоха във въпросния период да са предприемани такива мерки. Дойче Веле изпрати запитване и до Националния център по метеорология в Абу Даби, но до този момент оттам все още не са отговорили. Отговор получихме обаче от изследователския екип на германския университет в Хоенхайм, участващ в съвместния изследователски проект с Националния център по метеорология в Абу Даби.
Метеорологът Оливер Бранч няма информация за това да е имало засяване на облаци в началото на седмицата на Арабския полуостров. Независимо от това, според него, е нереалистично да се очаква, че засяването на облаци може да предизвика такова количество валежи: "Вероятността да има връзка между изкуственото предизвикване на дъжд и наводненията в Дубай клони към нулата", казва Бранч. На същото мнение са и други експерти, цитирани от различни медии, в това число и от агенция „Блумбърг“.
Още: Осъдиха на смърт мъжа, убил 35 души, врязвайки се с кола в тях в Китай
Още: Азербайджанските авиолинии: "Физическа външна намеса" е предизвикала самолетната катастрофа
Още: Летището в Дубай все още не работи нормално (ВИДЕА)
Твърдение: "Последиците от глобалното затопляне и изменението на климата са тревожни и няма да пощадят нито един град", се казва в един от постингите. Друг потребител е още по-ясен: "Това се дължи на причинените от човека климатични промени“.
Проверка на фактите: недоказано твърдение
Много изследователи на климата наистина виждат връзка между изменението на климата и зачестилите проливни дъждове: "Глобалното затопляне често играе роля за екстремните метеорологични явления, но понякога влиянието му се преекспонира", коментира преди време за ДВ климатоложката Фридерике Ото от Лондонския имперски колеж. Относно сегашното бедствие в Дубай тя все пак смята, че бурите „най-вероятно са били подсилени от глобалното затопляне“, предаде АФП.
За това има чисто физическа причина: колкото по-топъл е въздухът, толкова повече влага може да поеме той. Ето защо в тропическите зони вали повече, отколкото в умерените ширини, където се намира Германия. Дъждовете в Централна Европа също са много по-силни през лятото, отколкото в края на годината.
Още: За малко да се удави: Спасиха котка от наводненията в Дубай (ВИДЕО)
Затова много изследователи на климата са единодушни, че глобалното затопляне прави екстремните метеорологични явления все по-вероятни и потенциално по-екстремни. Но и те - също като климатоложката Сюке Филип от Кралския метеорологичен институт на Нидерландия - подчертават и нещо друго: че "екстремни климатични явления винаги е имало и ще има".
Между другото, различни неверни твърдения се появяват редовно, когато проливни дъждове причинят някъде наводнения - особено ако това се случва в региони, за които са характерни повече суши, отколкото обилни валежи, като Калифорния, Австралия или Турция.
Източник: Дойче веле
Още: Летището в Дубай под вода, отменени са полети (ВИДЕО)
ЕК иска ОАЕ да бъдат премахнати от важен списък