В началото на март 2011 г. започнаха първите протести в град Дараа в Сирия, припомня Der Standard. Към средата на март се проведоха първите демонстрации в Дамаск и други градове, но основната сила на протеста беше съсредоточена в периферията.
Още: Турски учен: Има риск от вулканично изригване край Измир
Още: Путин и Си ще си разменят визити. Русия е доволна: "Тръмп мисли като нас" (ВИДЕО)
След 10 години град Дараа, както и целият юг на Сирия, отново е върнат под контрола на сирийското правителство, пише австрийският всекидневник. Това беше направено отчасти с военни средства, отчасти чрез преговори, в които Русия действаше като посредник. Както отбелязва вестникът, градът все още е неспокоен. Има местни конфликти, освен това много местни жители все още са настроени негативно към Дамаск. Хората са изтощени, страната е разрушена, бедна, страда от санкции, няма ток, няма хляб. Към всичко останало се добавя огромната инфлация и пандемията на коронавируса.
В тази ситуация Башар Асад възнамерява да бъде преизбран за президент, пише Der Standard. Според конституцията следващите президентски избори трябва да се проведат през април-май 2021 година. Според вестника тези избори крият известен риск, тъй като избирателната активност може да е недостатъчна. В същото време международната общност ще игнорира тези избори, както и парламентарните избори през 2020 г., където партията Baath спечели, пише вестникът.
Както отбелязва Der Standard, последиците от „арабската пролет“ се превърнаха в гражданска война не само в Сирия, но за разлика от Либия или Йемен сирийските властници успяха да запазят властта си. Намесата на Русия и Иран, както и фрагментацията в редиците на бунтовниците, изиграха роля за това. Според изданието ислямът, като мобилизиращ фактор за опозицията, е изиграл основна роля в нейното разделяне.
Още: 10 години затвор за мъжа, хвърлил бомба по бившия премиер на Япония (ВИДЕА)
Още: Обилният снеговалеж затвори училищата в седем града в Турция
Днес Сирия всъщност се състои от три части: едната се контролира от правителството, другата се контролира от кюрдите, а в третата е Турция, пише Der Standard. В Дамаск и други големи градове, на юг и запад, Асад запазва контрола. На североизток кюрдите се укрепиха. Турция контролира част от провинция Идлиб, последната крепост на сирийските бунтовници.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирия и Русия: Кой от кого ще спечели?
Още: В Тайланд: Заловиха онлайн измамници, прибрали 187 млн. долара
Както отбелязва вестникът, всички разбират, че сирийските бежанци, напуснали страната, ще се върнат едва когато в Сирия започне пълно следвоенно възстановяване. В същото време все още не е ясно кога ЕС, заинтересован от завръщането на бежанците, ще започне преговори по този въпрос с Башар Асад.
Превод: Ганчо Каменарски
Още: УНИЦЕФ: 12 000 деца са убити, а 2,45 млн. не учат, вследствие на войната в Сирия
Още: ООН: Над 1 милион души са се завърнали в Сирия след падането на Асад
Още: Ердоган: Турция е идеалният домакин на преговори за Украйна, искаме траен мир (ВИДЕО)