От основаването си през 1948 година Израел е заобиколен от врагове. С някои от съседите си е във война и до днес, с други си сътрудничи успешно от десетилетия. Кратък преглед:
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Египет
Египет стана първата арабска държава, признала официално Израел. Преди това, от основаването на израелската държава през 1948 година, в продължение на десетилетия двете страни бяха в състояние на война и многократно са били противници в няколко арабско-израелски войни. През 1979 година двете страни подписаха мирен договор, с който Египет си върна Синайския полуостров, а израелските кораби получиха правото да преминават през международните води около полуострова. Заради това Египет бе изключен за десет години от Арабската лига. Актуални допитвания показват, че признаването на Израел като държава и до днес е непопулярно сред египетското население, пише АРД.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
При управлението на "Мюсюлмански братя" в Египет, чиято дъщерна организация е Хамас, отношенията се влошиха значително: Кайро подкопа израелската блокада на ивицата Газа, а през 2011 година израелското посолство в Египет беше нападнато от демонстранти.
След военния преврат и поемането на властта от генерал Абдел Фатах ас Сиси през 2013 година съседите отново се сближиха и, наред с другото, си сътрудничиха при потушаването на Синайското въстание след свалянето на египетския президент Мубарак. През 2015 година Египет за първи път гласува в полза на Израел в ООН - за място в космическата агенция на организацията.
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
По данни на американски източници три дни преди нападението на Хамас срещу Израел Египет е предупредил Израел за възможно нападение откъм Газа, вероятно на по-ниско равнище. Израелският премиер Нетаняху отрича това, а Кайро мълчи.
В момента изпитаното сътрудничество между съседите куца: заради възникналото напрежение на граничния пункт Рафах между Египет и ивицата Газа - около очакванията той да бъде отворен.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Ливан
Официално Израел и Ливан и до днес враждуват и не поддържат дипломатически отношения. В края на 2022 година двете страни за първи път успяха да се споразумеят за границата си в Средиземно море. На израелските самолети им е забранено да прелитат над Ливан или да кацат на летища в страната.
Ливан не е участвал нито в Шестдневната война, нито във войната от Йом Кипур, но - покрай приема на палестински бежанци в резултат на множество конфликти - в страната дойдоха и техните организации: от 1971 до 1982 година в Ливан се беше установила прогонената от Йордания организация Фатах.
Днес в Ливан живеят стотици хиляди палестинци, които са лишени от правото да упражняват повечето професии, както и от повечето граждански права - те нямат правото на ливанско гражданство. В повечето случаи те живеят в бежански лагери, в които след нападението на Хамас срещу Израел можеха да се наблюдават сцени на радост.
Още: Израел призова гражданите си да напуснат Турция "възможно най-бързо"
Шиитската организация Хизбула и днес контролира Ливан като държава в държавата. Подкрепяните от иранското правителство милиции не признават държавата Израел и нейното право на съществуване, редовно атакуват израелската армия и смятат инвазията на Хамас и нейните жестокости за "героизъм".
Между Хизбула и Израел многократно се е стигало до военни сблъсъци. Днес наблюдателите се опасяват, че Израел може да се окаже воюващ на два фронта - с Хамас и със значително по-добре въоръжените милиции на Хизбула.
Сирия
Подобно на Ливан, Сирия също има сключено споразумение за примирие с Израел. През 1981 година Израел анексира окупираните от него след Шестдневната война през 1967 година Голански възвишения - макар да бяха водени тайни преговори за връщането им. Ливанската Хизбула, която оспорва правото на съществуване на Израел, от 2013 година се бори на страната на сирийския диктатор Башар Асад. Израел на свой ред подкрепяше до 2018 година множество бунтовнически групи с доставки на оръжие.
Още: Български пощи спряха приемането на пратки за Палестина
Откакто Израел се отбранява срещу нападението на Хамас, военните атакуват и цели в Сирия. Асад се обявява срещу нападенията в ивицата Газа и настоява да бъде прекратено прогонването на палестинци от техните територии.
Йордания
Голяма част от населението на Йордания е с палестински произход. Същевременно Йордания се явява официално пазителка на ислямските светини в Йерусалим - тя например финансира службата, която управлява Храмовия хълм. През 1994 година кралството и Израел сключиха мир, но до истинско сближаване помежду им така и не се стигна.
През 2019 година йорданският крал Абдула обяви, че отношенията между двете държави са достигнали дъното - заради откритата вражда между него и Нетаняху.
Сега Аман се опасява, че офанзивата на Израел срещу терористите от Хамас може да породи голяма бежанска вълна от палестинци, която да залее кралството. Затова и излезе с официална позиция по въпроса, в която Йордания отправя предупреждение срещу "насилственото прогонване на палестинците от всички палестински територии" и срещу "прехвърлянето на кризата и към съседните държави".
Източник: Дойче веле
Египетският президент отказа да приеме палестински бежанци на Синайския полуостров
Джо Байдън пристигна в Израел (ВИДЕО)
"Хизбула" отрича удара срещу болницата в Газа и обяви "Ден на гнева"
Израел: Всички говорят за сухопътна офанзива, но може да има нещо различно