Южна Африка отново се изправи срещу Израел пред Международния съд на ООН и в четвъртък поиска от магистратите да наредят на страната да прекрати не само военната си операция в Рафах, но и цялата си кампания срещу "Хамас" в Ивицата Газа.
На втория ден от изслушванията в съда израелският министър на външните работи Израел Кац заяви, че нищо няма да спре страната му да се защити от терористичната организация.
Още: 13 външни министри към Израел: "Спрете офанзивата в Рафах"
Израел: "Лицемерие от страна на Южна Африка"
„Поздравявам нашия израелски юридически екип за това, че ни представлява с чест и гордост в Международния съд в Хага срещу проявата на лицемерие от страна на Южна Африка“, заяви Кац.
Още: Над 300 камиона с хуманитарна помощ са изпратени в Ивицата Газа
„Както нашите представители казаха на южноафриканския юридически екип, който служи като юридическо рамо на убийците и изнасилвачите от "Хамас" - повтарянето на една лъжа хиляда пъти не я прави вярна“, добави той, цитиран от The Times of Israel.
Снимка: Getty Images
„Никаква сила няма да попречи на Израел да упражни правото си на самозащита. Ние ще продължим да се борим на правен, политически и военен фронт, докато всичките 132 наши заложници не се върнат при близките си", посочи топ дипломатът на близкоизточната държава.
Още: Ердоган: Израел ще насочи погледа си към Турция, ако победи "Хамас"
Какво още иска Южна Африка?
По време на два часа и половина спорове вчера, 16 май, 7-членният екип от южноафрикански и международни адвокати и юристи многократно се опита да окаже натиск върху съда да разпореди прекратяване на операциите на Израел срещу "Хамас". Юристите заявиха, че Израел е пренебрегнал предишни съдебни разпореждания, и намекнаха, че съдът ще изглежда безполезен, ако не предприеме действия, предаде The Times of Israel.
В своя защита днес израелската делегация обяви, че твърденията на Южна Африка за Ивицата Газа „напълно се разминават“ с фактите.
Още: Нетаняху: Битката в Рафах е критична за кампанията в Газа
Изслушванията в Международния съд бяха свикани, след като Южна Африка поиска от съда спешни мерки за защита на южния град Рафах в Ивицата Газа. Преди месеци страната твърдеше, че Израел извършва геноцид срещу палестинците в крайбрежния анклав. Ето какво нареди съдът тогава:
Делото за геноцид срещу Израел: Висшият съд на ООН с временни мерки, но без спиране на огъня.