Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Иранската ядрена програма - конкретни мерки и бъдещи ангажименти

26 март 2015, 13:29 часа • 7476 прочитания

Американският държавен секретар и иранският му колега ще се срещнат в Швейцария за последния етап от преговорите, за да договорят рамките на ядреното споразумение, предаде БГНЕС.

Рамковото споразумение до 1 юли трябва да се превърне в цялостно споразумение, което строго ограничава възможностите на Иран да получи ядрено оръжие. Това са възможните контури на такова споразумение, за което Иран, САЩ, Китай, Русия, Великобритания, Франция и Германия (П5+1) преговарят от 2013 година.

Контрол от ООН

Излязоха малко подробности, но изглежда, че според окончателното споразумение Иран ще намали мащаба на ядрената си активност, която ще остане под строг контрол на ООН. Това ще удължи времето, от което Иран има нужда на теория, за да направи материал, достатъчен за бомба – високо обогатен уран или плутоний – от няколко месеца до 1 година.

Предполага се, че международната общност тогава ще има достатъчно време да открие такъв ход чрез интензивен дипломатически натиск или военни действия.

Центрофуги

П5+1 искат Иран да намали броя на центрофугите – машини за обогатяване до няколко хиляди от настоящите 19 000, от които работят половината. Освен това Иран ще затвори или промени предназначението на обогатителното съоръжение "Фордо" и ще изпрати част от обогатения уран в чужбина.

Междувременно дизайнът на новия реактор, построен в Арак ще бъде променен, така че да може да се извлича по-малко плутоний от отработеното гориво. Също така Иран ще ограничи проучванията и разработването на центрофуги, които могат да обработват уран няколко пъти по-бързо от настоящите машини.

Санкции

Ако Иран се съгласи да премахне ядрените си съоръжения, Техеран иска в замяна паяжината от санкции, които задушават икономиката му, да се премахнат. Но П5+1 са готови единствено да обмислят замразяването им, което позволява повторното им налагане, ако Техеран наруши споразумението. Дали това се отнася за санкциите на ООН, наложени през 2006 г., не е ясно, като Франция е силно против каквото и да е замразяване. Тези санкции се базират на факта, че атомният регулатор на ООН Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) не е в състояние да гарантира за мирното естество на иранските съоръжения.

МААЕ ще играе и важна роля в още един важен момент от споразумението – засилени проверки, които ще гарантират, че Иран няма тайни ядрени обекти, където тайно се прави бомба.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес