Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Иран вижда подкрепа от Европа за ядреното споразумение

16 май 2018, 07:14 часа • 965 прочитания

Иран и "евротройката" (Франция, Великобритания, Германия) се договориха относно иранското ядрено споразумение, известно като Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД). Това заяви иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф след разговорите в Брюксел.

"Достигнахме до политическо споразумение за следващи стъпки при поддържането на Съвместния всеобхватен план за действие. Нещата много зависят от това какво ще се случи в идните седмици“, каза той.

Иранският външен министър започна преговори в Брюксел във вторник (15 май), на последния етап от глобалната си визита в търсене на дипломатическа подкрепа за ядрената сделка на страната, след рязкото отдръпване на САЩ. Мохамад Джавад Зариф се срещна с Върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи Федерика Могерини преди разговорите с партньорите от Великобритания, Франция и Германия – трите европейски страни, които все още се опитват да запазят сделката. Срещите в Брюксел са финала на визитата на Зариф, по време на която той посети Русия и Китай – другите две страни, които силно държат на сделката.

Европейските дипломати се опитват да фокусират срещата върху предизвикателството да намерят решение на въпроса с американските санкции за чуждестранни компании, които имат търговски отношения с Иран, тъй като тези санкции имат глобален обхват. Европейски фирми, най-вече във Франция и Германия, се впуснаха да инвестират в Иран след споразумението от 2015 Иран да замрази ядрената си програма и да бъде освободена от международни санкции. Германският износ към Иран възлизаше на почти 3 млрд. евро през 2017 година, докато френският износ се покачи от 562 млн. евро през 2015 година до 1,5 млрд. евро през 2017 година, а нефтения гигант Total смята да инвестира 5 млрд. в находището на газ в Южен Парс.

Когато се оттегли от сделката миналата седмица, президентът на САЩ Доналд Тръмп даде ултиматум за спиране на бизнес операции в Иран до 6 месеца или да се приготвят за големи глоби заради американските санкции. Решението на Вашингтон да тръгнат срещу съветите на европейските си колеги и да загърбят сделката ги поставя по-близо до Пекин и Москва, докато дипломатите се чудят как да запазят пакта.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес