Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Иран: Ако САЩ се оттегли от ядреното споразумение, действаме според ситуацията

28 септември 2017, 08:40 часа • 1451 прочитания

Действията на Иран, в случай на оттегляне на САЩ от Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД), ще бъдат определени в зависимост от политическата ситуация, заяви на пресконференция в Ню Йорк иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф. Той изтъкна, че е невъзможно да се направят предварителни прогнози, предаде БГНЕС.

"Ако САЩ се оттеглят от ядреното споразумение, това ще бъде основа на решението ни и Иран да се оттегли от него. Въпреки това обаче има и допълнителни аспекти, които ще повлияят на нашето решение", подчерта Зариф. Според него такива аспекти ще бъдат "политическата обстановка в конкретния момент" и позицията на страните от Европа.

Иранският външен министър изрази също така мнение, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп ще направи сериозна стратегическа грешка, ако рискува да се изтегли от ядрената сделка с Иран.

"Оттеглянето на САЩ от споразумението ще изпрати сигнал на света, че те вече не са надежден партньор. И ще им се наложи да доказват наново, че може им се има доверие", обясни министърът.

Съвместният всеобхватен план за действие бе подписан на 14 юли 2015 във Виена от Иран и петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН (Русия, Великобритания, Китай, САЩ и Франция), плюс Германия. Целта на споразумението е да възпре Техеран от разработване на ядрени оръжия чрез налагане на ограничени във времето рестрикции и упражняване на стриктно международно наблюдение на ядрената програма.

По-конкретно страната беше принудена да се откаже от високопроцентното обогатяване (20% и повече) – процес, който ще доближи Иран до количеството обогатен уран, необходим за създаването на атомна бомба. В рамките на споразумението Иран може да обогатява уран на 3,5%, който се използва за захранване на реактори. Обогатяването на 20% също може да се използва за цивилни цели, но на практика стъпката между него и 90% обогатяване, необходимо за създаването на оръжие, е малка. В замяна на ограниченията, Техеран успя да си извоюва значително облекчение на някои от международните икономически санкции.

През 2016 година, по време на предизборната си кампания за президент Доналд Тръмп обяви СВПД за "най-ужасната сделка в историята" и обеща още със стъпването си в длъжност да я отмени. Същото обещание той даде и по време на първата си реч пред световната организация във вторник.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес