Русия и Беларус ще си сътрудничат още по-тясно. Толкова тясно, че мнозина говорят за анексия или поне за икономическо поглъщане на Беларус. Други го тълкуват като възможност да се удължи президентския мандат на Путин, пише Deutsche Welle.
Рядко се случва в столицата на Беларус Минск да има протести на опозицията. А още по-рядко се случва полицията да ги толерира – какъвто беше случаят от миналата неделя. Няколко десетки до няколкостотин души - според различните оценки - последваха призива на опозиционния политик Николай Статкевич да протестират срещу по-тясното икономическо обвързване на страната със съседна Русия.
Повод за протеста са плановете за задълбочаване на икономическата интеграция между бившите съветски републики, които могат да се осъществят още до края на тази година. От месеци насам се спекулира по този въпрос. Липсва обаче каквато и да е официална информация.
През септември руското икономическо издание "Комерсант" публикува детайли за намеренията на Москва и Минск: те явно са се договорили за общи данъчни правила, разпоредби за външната търговия и за надзор върху енергийния и банковия сектори.
"Комерсант" уточнява, че в случая става въпрос за още по- тясна интеграция от тази на страните в ЕС. Не било предвидено обаче да се въвежда обща валута или да има пълно сливане на държави. Един подобен съюз обаче ще си остане твърде неравностоен, защото Русия е несравнимо по-голяма от Беларус по територия, а тя значително превъзхожда съседа си и по икономическа мощ.
Двете държави са подписали още през 1999 г. договор за съюзни отношения, но той съществуваше предимно на хартия. Сегашните нови намерения за сътрудничество може би ще бъдат оповестени официално или дори подписани на 8 декември, когато се навършват точно 20 години от подписването на стария договор.
Опасения за анексия
Беларус и сега е силно обвързан с Русия и с някои други бивши съветски републики в рамките на Евразийския икономически съюз.
Правителството в Минск се опитва да успокоява тревогата сред част от населението, което се безпокои от евентуално обединение с Русия: в края на септември представител на външното министерство в Минск заяви, че новото сътрудничество няма да излиза извън рамките на съществуващия договор.
Още за опасенията Русия да погълне Беларус и плановете на Владимир Путин за нов мандат прочетете в статията в Expert.bg.