Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС може да разреши и "Турски поток", и "Южен поток"

25 юни 2015, 17:30 часа • 12890 прочитания

България, която се отказа от газопровода „Южен поток“ по съвет на Брюксел, чака солидарност от партньорите си в ЕС. Но позицията на Гърция, която подписа с Русия меморандум за „Турски поток“, е различна и ЕС ще трябва да се съобразява с това, уверен е началникът на аналитичния отдел на „Цюрих Кепитъл Мениджмънт“ Николай Подлевски.

Коментирайки подписването на меморандума между Русия и Гърция за строежа на газопровода „Турски поток“, министърът на външните работи на България Даниел Митов заяви, че България се е отказала от строителството на газопровода „Южен поток“, стремейки се напълно да изпълни всички правила и препоръки на Брюксел и сега чака от всички свои партньори от ЕС също толкова непоколебимо съблюдаване на правилата. „Когато става дума за солидарност, ние сме длъжни да говорим в един глас. Как да обясня на българските граждани, че „Южен поток“ бе невъзможен, а „Турски поток“ за Гърция е възможен?“, заяви министърът.

Днес обстановката е различна и ЕС може да приеме исканията на Гърция, но ще му се наложи да отчете и позицията на България, смята Подлевски. „Положението на България и Гърция е различно, а и обстановката се е изменила. Гърция демонстрира готовност за излизане от ЕС, а Европейският съюз още не е готов за това, затова се опитва да я задържи. Преговорите за гръцкия дълг отново показват това. При тези условия Европейската комисия може да приеме исканията на Гърция за продължаване на газопровода „Турски поток“ на своя територия“, каза Подлевски в интервю, излъчено в ефира на радио Sputnik.

Междувременно, той смята че, Европейската комисия не може да не чуе позицията на България. „България се доказа като несамостоятелен преговарящ, първоначално подписал договор с „Газпром“, а после отказал се от него под натиска на Европейската комисия. Напомням, подписан е меморандум между Гърция и Русия за възможното продължение на „Турския поток“ на гръцка територия. А ето, че самата Еврокомисия още не е стигнала до заключение по този повод. И във връзка с това е разбираема активността на България и нейната негативна позиция. Тази позиция, разбира се, ще повлияе на това какво решение ще вземе ЕК по въпроса“, смята експертът.

Той не изключва еврокомисията да извади проекта „Южен поток“ от действието на Третия енергиен пакет на ЕС и по този начин да разреши на България да продължи с участието си в него. „Няма да се учудя, ако в резултат на това бъде реализирана първата линия на „Турски поток“, както и вариант на „Южен поток“. Такъв вариант не е за изключване“. Макар и позицията на Русия да е твърда – тя ще реализира проекта „Турски поток“, каза Николай Полевски.

По негово мнение тази ситуация е положителна за Русия. „Русия успя при единен купувач – европейските страни, да създаде алтернатива, избор и това, разбира се, е голям плюс за „Газпром“ в сегашната ситуация“, отбеляза експертът.

РИА Новости

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес