Турският износ на стоки за Русия, които Москва използва за военно производство, е нараснал през 2023 г. Новината засилва опасенията за заобикаляне на санкциите, съобщи Financial Times на 27 ноември.
Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)
Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души
Колко изнася Турция за Русия?
През първите девет месеца на тази година Турция регистрира 158 млн. долара износ на 45 стоки като микрочипове, категоризирани от САЩ като "високоприоритетни", за Русия и още пет бивши съветски държави, за които се подозира, че служат като посредници на Москва.
Още: Русия я е страх от примирие с Украйна: Оценка от САЩ (ВИДЕО)
Това е три пъти повече от броя, регистриран през същия период на миналата година. Средната стойност за периода 2015-21 г. е била 28 млн. долара, според анализа на Financial Times.
Още: Теч на газопровод предизвика огнен ад (ВИДЕО)
Още: Тайван се спасява от митата на Тръмп със свой план
САЩ и ЕС отдавна се стремят да ограничат възможността на Москва да внася стоки с двойна употреба чрез трети страни. Компании в държави като Казахстан, Сърбия, Турция и други са обвинявани, че правят реекспорт на санкционирани продукти за Русия, подхранвайки военната машина на диктатора Владимир Путин в условията на продължаващата война в Украйна.
Още: Китай изненада Тайван с "блокада" (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Нови заплахи: Разярен от Тръмп, Иран насочи ракети към военна база на САЩ
Снимка: Реджеп Ердоган и Владимир Путин, Getty Images/Guliver
САЩ се задействат в отговор
Брайън Нелсън, заместник-министър на финансите на САЩ по въпросите на тероризма и финансовото разузнаване, ще посети Турция тази седмица, за да обсъди мерки за предотвратяване на финансови дейности, подпомагащи военните действия на Русия.
Още: Ето кога съдът на Южна Корея ще каже за импийчмънта на президента
Още: Израелският министър на финансите подаде оставка
Още: Ще воюва докрай: 4 глобални задачи пред Путин, за да възстанови Руската империя
Съобщава се, че предстоящият финансов пакет на ЕС също трябва да включва мерки, които да възпрепятстват възможността на Москва да заобикаля санкциите.
По данни на Bloomberg - 80% от покупките на "високоприоритетни стоки" в Русия идват от Китай и Хонконг.
Износът от страни като Казахстан, Сърбия, Турция, Армения, Азербайджан и Узбекистан е намалял през втората половина на 2023 г. в сравнение с първите месеци на годината, но в повечето случаи остава по-висок от предвоенните нива.
Още: Киев: Русия активизира шпионите си в Украйна, иска да скара политиците и военните