Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обеща да приеме болезнени реформи и обяви пълната си подкрепа зад нов икономически екип, създаден след като зет му подаде оставка, съобщи АФП.
Още: Наемник на Путин влиза в затвора в Узбекистан, защото е воювал в Украйна
В коментари, при които турската лира е спечелила 2,5 процента спрямо долара, Ердоган заяви пред парламента, че е готов да "направи жертви и да глътне горчиво хапче, когато е необходимо", за да съживи закъсалата икономика. Той обеща да приложи "безкомпромисни структурни реформи" и да организира международни срещи, които биха могли да върнат намаляващите преки чуждестранни инвестиции в релси.
Основният банков индекс на Турция се повиши с осем процента след изказването на Ердоган. "Пазарите безспорно харесват обратния завой на Ердоган от тази сутрин", отбеляза икономистът от BlueBay Asset Management Тимъти Аш, наричайки 21-минутното обръщение на Ердоган "твърде хубаво, за да е истина".
Ердоган изненада пазарите в понеделник, като прие оставката на бившия финансов министър Берат Албайрак – за когото е омъжена голямата дъщеря на президента Есра. Албайрак беше заменен от Лютфи Елван, технократ, познат на инвеститорите, който беше приветстван от икономисти, които критикуваха категорично предишните икономически екипи на Ердоган.
Още: Русия обеща отмъщение заради ракетите ATACMS
Още: Огромен пожар изпепели зеленчуков пазар в Китай (ВИДЕО)
Президентът назначава и бившия финансов министър Наджи Агбал за нов шеф на централната банка - избор, на който Албайрак се е съпротивлявал. Валутата на страната потъна под осем лири за долар в сряда след търговия около 8,5 миналата седмица, исторически рекорд.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Ердоган каза, че топлият прием на пазара на новия му икономически екип "показва, че сме на прав път". Икономистите приписват някои от проблемите на Турция на убеждението на Ердоган, че по-високите лихвени проценти причиняват инфлация. Миналата година Ердоган уволни шефа на централната банка, който повишава лихвите, за да подпомогне лирата и да спре инфлацията. Оттогава държавните банки изхарчиха над 100 милиарда долара, купувайки евро и долари в напразен опит да подкрепят турската валута. Годишната инфлация сега е 12 процента - повече от два пъти първоначалната цел на правителството - докато лирата олекна с една трета от стойността си в началото на годината при стария икономически екип. Ердоган повтори отказването си от по-високи ставки в сряда, отбелязвайки: "Лихвата е причината, инфлацията е резултатът."