"Няма регистрирани случаи на холера след земетресението в Турция, тя е страна с много опит в справянето с инфекциозните заболявания. Те са нещо вторично - на първо място хората трябва да получат помощ и съвети по отношение на това да оцелеят".
Още: Иран успокои Запада: Не ускоряваме програмата си за обогатяване на уран
Това обяви представителят на офиса на Световната здравна организация в България доц. Михаил Околийски. Той подчерта, че повечето възможни инфекциозни зарази не възникват спонтанно, а трябва да има човек, който е заразен.
"Не мисля, че в Турция има голям риск от заболяванията, по-скоро болести, свързани с липсата или качеството на храната и водата. Затова е много важно да продължим да даряваме хранителни продукти и бутилирана вода", призова доц. Околийски пред Bulgaria ON AIR.
ОЩЕ: В Турция пясъкът не става за бетон. Говори опитът в Студио Actualno (ВИДЕО)
Още: "Ислямска държава" пое отговорността за атентат в Афганистан
Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда
По думите му сега е много важно хора с хронични заболявания като ХИВ, СПИН и хепатит да имат достъп до лекарства. Защото при тях прекъсването на лечението може да има сериозни последствия. Той посъветва хората с подобни заболявания да имат готовност за криза със спешен пакет с лекарства.
Друго направление, по което по думите му трябва да се работи, е психичното здраве на оцелелите.
"Шок и тревожност са обхванали хората, това може да бъде трансферирано в страдание, което да продължи дълго време. Хората да не могат да се върнат към нормалния начин на живот дълго време", каза още доц. Михаил Околийски.