Членството на Турция в ЕС ще бъде от полза и за двете страни и ще помогне за разрешаването на съществуващите проблеми, заяви високопоставен турски служител, цитиран от Анадолската агенция.
В свое изказване на Световния форум на TРT, озаглавен „Нови реалности и междудържавни отношения след COVID-19“, заместник- министърът на външните работи Фарук Каймакчъ очерта турската външна политика в променящия се свят и новите предизвикателства.
Турция подаде молба за членство в ЕС през 1987 г., а преговорите за присъединяване започнаха през 2005 г. Но преговорите спряха през 2007 г. заради възражения от страна на гръцко-кипърската администрация на разделения остров Кипър, както и противопоставянето на Германия и Франция, припомни Каймакчъ.
Той подчерта, че Турция е част от Европа, но не е видяла достатъчна подкрепа от страна на ЕС. Според него, резолюциите на Европейския съвет през октомври имат за цел да накарат Турция да отговори на исканията на Гърция и гръцко-кипърската администрация, които обаче са неприемливи за Анкара.
„Очакваме сигнал от Гърция и кипърските гърци за решаване на проблемите. Свидетели сте на отхвърлянето на плана на Анан [предложението на ООН за прекратяване на кризата] в Кипър. Всички знаете, че малките острови или скали в Егейско и Средиземно море не могат да имат същите права като тези на континента“, заяви дипломатът.
Той потвърди, че Турция е отворена за диалог и преговори, „но Гърция избягва диалога“. Ако ЕС пренебрегне всичко това и продължи да се движи в същата посока, всички ще се изправим лице в лице с последствията, каза заместник-министърът.