Тиквата е сред храните, които в най-голяма степен свързваме с есента. Печена, на пара, в баница, на крем супа - всеки си има някаква любима рецепта с тиква. Добрата новина е, че тя не е само вкусна, а и много полезна. Ето как ни помага да сме по-здрави.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Тиквата има много фибри, малко калории и създава усещане за ситост.
С една порция тиква от 200 г си набавяте 3 гр фибри срещу скромното количество от 52 калории. Това е хубаво, защото богатата на фибри храна подобрява храносмилането и ни помага да останем сити по-дълго време.
Изключително полезна е за хора със сърдечно-съдови проблеми и висок холестерол.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Благодарение на високото съдържание на калий, тиквата предпазва от редица заболявания на сърцето и кръвоносните съдове. Семките пък съдържат вещества, от които се произвеждат лекарства за сваляне на холестерола. От тях се извлича и олио, което подобрява състава на кръвта. Витамин К, който се съдържа само в тиквата и липсва в другите зеленчуци, отговаря за кръвосъсирването. Високото съдържание на желязо пък помага при анемия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Тиквата помага и на очите.
Препоръчва се за профилактика на очни заболявания и предпазва от кокоша слепота. Съдържа пет пъти повече бетакаротин от морковите, който я прави особено подходяща за хора със зрителни увреждания или такива, които често работят с компютри.
Важна е за диабетиците.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Тиквата снабдява организма с ценни фибри, минерали, витамини и въглехидрати. Тя поддържа стабилни нивата на кръвната захар, затова се препоръчва на диабетно болни. Освен това тиквата съдържа микроелементи, които повишават нивата на бета-клетките в кръвта, отговорни за производството на инсулин.